- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Новото правителство трябва да изкара 4-годишен мандат, смятат експерти
28 Октомври 2014 | 21:47
/КРОСС/ „Мисля, че парламентът ще работи добре. Аз съм оптимист, че ще има 4-годишен мандат новото правителство", коментира бившият подуправител на БНБ проф. Емилия Миланова в предаването „Референдум" по БНТ.
„Смятам, че правителството трябва да работи в дългосрочен план, тоест 4-годишен мандат", каза от своя страна бившият председател на Сметната палата и член на Експертния съвет по проблемите на групата КТБ проф. Валери Димитров.
„Безспорно при 8-партиен парламент по-трудно ще се постига единно мнение. Но половината партии са за пръв път в парламента, което ще доведе до желание за доказване, до нови идеи. Затова съм оптимист на този етап, въпреки че не съм убеден, че ще изкара 4-годишен мандат това правителство, но трябва да се стреми към това", каза Пламен Димитров от КНСБ.
„Парламентът има условия да работи ефективно, това не значи бързо да приема закони, които не са обсъдени достатъчно. В момента има условия в парламента да се проведе дебат, да заработят институциите. Добре е правителството да работи 4 години, защото при едни избори около половин година институциите не работят ефективно", сподели председателят на АИКБ Васил Велев.
„Всеки предпочита 4-годишен мандат, защото иначе щяхме да правим избори на 2 години, а не на 4. Нуждаем се от дълъг хоризонт, за да знаят хората какво да очакват и за да може бизнесът да си направи сметката", отбеляза икономистът Любомир Дацов.
„Ние изхождаме от необходимостта от реформи в страната. Мисля, че хоризонтът, в който те трябва да бъдат изпълнени надвишава 2 години, затова трябва да има 4-годишен мандат новото правителство", добави директорът на Българската агенция за кредитен рейтинг Христо Михайловски.
„Новото за мен беше надзорният доклад на банковия надзор, останалата част беше прераказан целия процес от началото", заяви Миланова относно казуса "КТБ".
„Потвърдиха се моите опасения и очаквания. Докладът показва наличие на най-лошото възможно банкерство", коментира Димитров.
„Продължаваме да коментираме в сферата на жълтите новини, интересуват ни имената, коментираме само името Цветан Василев. По-важно е да се минимизира възможността да се случи нещо подобно", вметна Дацов.
„Информацията, която се даваше от надзора до момента, е много противоречива и не може да се направи някакво заключение в момента. Веднага се задава въпросът от другите банки дали се получава вярна информация. Цялата тази противоречивост на информацията е плашеща. Проследяването на парите можеше да стане още първата седмица. Това не са пари, които са изнесени с чували, това са пари с банкови преводи", сподели Михайловски.
„Има противоречие между това, което е установил банковият надзор през 2013 година и оценката на одиторската компания. Не вярвам, че има такава разлика от 4,2 милиарда", отбеляза Миланова.
„Трите риска пред българската икономика в момента са кризата в Украйна, политическата нестабилност и КТБ. Много бързо се примирихме с дупка от 4 милиарда. Тези пари не трябва да ги плащат данъкоплатците", заяви Велев.
„Огромният проблем е ликвидността на банката. Поради създаденото банково недоверие банката не може да отвори, защото ще започнат масови тегления на влогове. Кой ще осигури тази ликвидност, която да предотврати това и да върне доверието на хората? В подобни случаи тази ликвидност може да се осигури от държавата или от друга голяма банка. Кой в момента е този, който ще поеме обещанието за ликвидност? Аз не виждам такъв", сподели Валери Димитров.
„Според мен няма шанс банката да бъде оздравена по никакъв начин. Отражението върху икономиката, което е важно да се следи в момента, не мисля, че ще бъде чак толкова голямо", каза Дацов.
„Двете основни негативни характеристика на българската икономика са корупция и клиентелизъм. Казусът КТБ води до намаляване на чуждестранните инвестиции. Не съм сигурен, че ефектът върху макроикономиката ще бъде малък", отбеляза Михайловски в ефира на БНТ.
Снимка: Булфото, всички права запазени