• 04 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8606
  •  GBP / BGN 2.3529
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Продадоха писма с разсъжденията на Айнщайн за физиката, Господ и Израел

Продадоха писма с разсъжденията на Айнщайн за физиката, Господ и Израел

/КРОСС/ Писмата на Алберт Айнщайн, с които през 50-те години на 20 в. представя пред колега разсъжденията си за физиката, Господ и Израел, бяха купени за 210 000 долара, съобщи във вторник АФП.

Осемте писма, написани на английски между 1951 и 1954 г., повечето адресирани до Дейвид Бом, са подписани от ръката на Айнщайн и в някои от тях има ръкописни бележки.

В писмото, което достигна най-висока цена - 84 000 долара (75 500 евро), Айнщайн подчертава, че "ако Господ е създал света, неговата основна грижа със сигурност не е била да го направи лесно разбираем за нас".

В друго писмо, продадено за 50 400 долара (45 300 евро), дой разсъждава за връзката, установена от Бом между квантовата теория и теорията на относителността. "Трябва да призная, че не съм в състояние да отгатна как може да се достигне до това обединение", пише Айнщайн. В напечатаното на машина писмо се съдържа формула, грижливо написана на ръка.

Дейвид Бом, роден в САЩ в семейство на еврейски емигранти, е работил с Айнщайн в Принстънския университет, преди да избяга в Бразилия, след като губи поста си заради лова на вещици - политика за преследване на комунистически идеи, вдъхновена от сенатора Джоузеф Макарти.

Нобеловият лауреат по физика Айнщайн, който е отказал предложение да застане начело на новата държава Израел, твърди, че тогава не е бил моментът да се вземе такова решение. "Израел е интелектуално жив и интересен, но има твърде ограничени възможности и да се отиде там, с намерението да се тръгне отново при първа възможност, ще бъде достойно за съжаление", пише той.

Бом окончателно става през 1955 г. гостуващ преподавател в реномирания Технологичен институт в Хайфа, в северната част на Израел.

Айнщайн е неприсъствен управляващ на Еврейския университет в Йерусалим. Когато почива през 1955 г. той му оставя архива си и университетът разполага с най-голямата колекция в света от документи на учения.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.