- 04 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Учени заснеха загадъчните гренландски акули
06 Март 2018 | 10:28
/КРОСС/ Канадски учени заснеха загадъчните гренландски акули - най-дълголетните гръбначни на планетата ни, които могат да живеят до 500 години, съобщи в. "Дейли мейл".
Тези внушителни животни живеят в студените води на Северния Атлантически океан. Въпреки дълголетието си обаче, те са пословично неуловими. Повечето информация за тях досега беше стара, от времето когато преди 1960 г. е бил разрешен уловът им.
Учени от Мемориалния университет на Нюфаундленд успяха да заснемат гренландските акули в естествения им хабитат в Канадския арктик. От записите те почерпиха информация за размера, разпределението и поведението на животните. Учените са направили повече от 250 часа видеозаписи от 31 места. Общо са идентифицирали 142 акули.
Въпреки че се движат много бавно и на практика са слепи, гренландските акули са върховен хищник в Арктика. Те се хранят главно с дънни риби, но могат да улавят и тюлени. Как успяват да го направят, е загадка.
Гренландските акули растат изключително бавно - с по-малко от сантиметър годишно. Зрялост достигат при дължина 4,5 м за женските и 3 м за мъжките.
Продължителността на живота на гренландските акули е забележителна. С радиовъглеродно датиране на лещата на един екземпляр специалисти са установили, че те могат да живеят повече от 272 години. Това ги прави най-дълголетните гръбначни на планетата ни.