- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
РКИЦ: Сирия през погледа на Оля Ал-Ахмед и Юсеф Ал-Ахмед
19 Септември 2014 | 14:54
/КРОСС/ Авторска фотоизложба на журналистката Оля Ал-Ахмед и три късометражни филма на изгряващия режисьор Юсеф Ал-Ахмед бяха показани вчера в Руския културно-информационен център.
В тази знаменателна вечер майка и син успяха да обединят живите екранни образи със статичните от фотоизложбата във фоайето. Заснетите кадри са автентични - случващото се е част от ежедневието на хората, засегнати от войната.
В препълнената зала присъстваха посланиците на Ливан, Палестина и Сирия, представители на дипломатическите мисии на Армения, Русия, Сърбия, Куба, Ирак и Судан, журналистите Георги Милков, Диляна Гайтанджиева, Любомир Михайлов, Владислав Пунчев, известни български актьори, кинрежисьори, писатели, поети и художници и многобройни почитатели на киноизкуството.
„В тази зала ни събра общата ни кауза - мирът по света! Почит, благодарност и поклон пред трите държави, причина за днешната вечер: България - нашата Родина, любима и родна земя, великата Русия - най-големият миротворец, могъща, силна, вярваща...и великомъченицата Сирия - люлката на човешката цивилизация, обляна в кръв, молеща за милост, справедливост и мир!" - с тези думи водещата даде старт на събитието.
Химните на България и Русия с развяващи се на видео стената знамена вдигнаха залата на крак.
Оля Ал-Ахмед, известна повече като журналист и преводач, за пореден път се изяви като водещ, актриса и поет на сцената. Нейните стихове, придружени от музикален съпровод, бяха посрещнати с бурни аплодисменти от публиката.
Поздравителни слова произнесоха директорът на Руския културно-информационен център Виктор Баженов, който награди с почетни дипломи творческото семейство. „Пред нас са майка и син - творци в истинския смисъл на тази дума. Хора с твърда гражданска позиция, която изразяват умело чрез своето изкуство!", каза Баженов.
Поздравително слово произнесе и директорът на Българо-арабския културен център Джордж Риаши, връчвайки награда на младият режисьор - специално изработен буклет-стъклена звезда, с пожелание да грее все по-ярко на сцената и на екрана.
След поетичните послания за мир бяха прожектирани три късометражни игрални филма на режисьора Юсеф Ал-Ахмед.
„Нека не проливаме кръв, а да използваме мастило!"/Let us use ink, not spill blood (2012), заснет в София, изобразява разделението на сирийския народ, във връзка с продължаващия три години конфликт. Във филма младеж, подкрепящ властите на страната, и друг, привърженик на опозицията, застават лице в лице и въпреки болката, която изпитват, са длъжни да се примирят с отличията си.
Филмът „Аз, сириецът"/ I The Syrian, заснет през 2013 г. в София, разказва за обикновен сирийски гражданин, който се връща в дома си от пазар, когато на пътя му се опълчва въоръжен ислямист от терористичната групировка Ал-Нусра или ИДИЛ, който започва да го разпитва за религията, която изповядва,и за секта, към която принадлежи.
Целта на филма е да привлече вниманието на зрителите към ужасната религиозна вражда, която терористите се опитват да всеят между сирийския народ, с цел да го разделят.
Филмът „Заедно сме силни" (2014) е направен в подкрепа на държавите, обединени против агресията и терора по света. Филмът е заснет на Камбаните в София, като символ на желанието за установяване на мир по света. В главната роля на последните два филма е шампионът на България Насър Ал-Ахмед, познат от филмите „Под прикритие" и „Фамилията".
Кадрите от фотоизожбата са направени в бежанските лагери в Харманли, Военна рампа, Враждебна и по границата в рамките на 2012-2014 година. Заснемайки кадрите, авторката е взела повече от 100 интервюта в оригинал на арабски. Най-важните фрагменти от изказванията на хората са вградени във фотосите. С това авторката ни показва една истина, облечена в образ - „Бежанците - Истината: защо? От кого и накъде".
Във втората изложба „Сирия - днес и вчера" виждаме красотата на Сирия преди и опустошенията след началото на конфликта. Резултатът са бежанците, но дали всички те са „бежанци", или сред тях ще видим радикалните елементи, които се възползваха от ситуцията - това показва авторката в изразителните фотоси.
Изненадата на вечерта бе появявата на популярния български изпълнител Коцето Калки, който запали залата с химна на мира - Wе Are The World.
Към него се присъединиха авторите на вечерта - Юсеф Ал-Ахмед и Оля Ал-Ахмед, а от залата им пригласяше впечатлената публика.
Снимки: Кирил Вълчев