• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Албанско село опустя заради български паспорти

Албанско село опустя заради български паспорти

/КРОСС/ Заради български паспорти в Албания се изпразва цяло село - Требища, пише Франс прес.

България и Албания нямат обща граница. Тирана, в която се заражда закон за малцинствата, не счита българите сред своите признатите общности за разлика от гърците, македонците или сърбо-черногорците.

Нито един албански гражданин не се идентифицирал като българин в преброяването през 2011 г.

Но българската Агенция за чужденците, която помага за получаването на български паспорт, смята, че българските семейства, които са се установили в Албания от V в. и техните потомци са част от българската диаспора.

Няма статистики за колко души става дума, но се предполага, че те може би са около 100 хил., отбелязва Франс прес.

Европейският парламент, както изглежда, също е съгласен по този въпрос и през февруари в резолюция той изиска от Тирана допълнителни усилия за защитата на правата на българското малцинство в Мала Преспа, Голо Бърдо и Гора.

Албания е страна на масивна емиграция. При 2,9 млн. жители тя има диаспора, наброяваща 1,2 млн. души.

Икономическата ситуация не кара хората да мечтаят: средната заплата е 340 евро, безработицата е засегнала една трета от младите.

Без значение е, че България е най-бедната страна членка на ЕС. Гледана от Требища, тя е входната врата за Германия, Великобритания или за някое друго Елдорадо.

Препоръката на ЕП съживи надеждата в Албания и всеки ден най-малко 7-8 души проверяват как може да получат българско гражданство. В периода между 2001 г. и 2016 г. 4470 албански граждани поискаха българско гражданство. Бяха удовлетворени молбите на 2608 души, сочат данните на София.

През декември 2015 г. в Албания бяха арестувани трима души, които срещу суми между 4000 и 10 000 евро правели фалшиви български паспорти.

Като членове на ЕС от 10 години, българите могат да работят и пребивават където си поискат в ЕС. Всички ограничения за тях бяха вдигнати през 2014 г.

Жители на Требища разказват, че жителите на селото са били 6000, но над 2500 са заминали преди четири или пет години, когато са успели да получат български паспорт.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

И в България ДС-прасьо КараКачан има турско име, но печели пари като се пише "българче"! Нищо че дедо му, Къно-циганина, е бил милиционерски палач в комунистически конц-лагер! И албанчето ще ходи да си гони комунизма в Англия, а нашто ДС-прасьо КараКачан се е закачил по рождение от 50+ години към ДС-УБО-номенклатурния комунизъм в ужким не-комунистическа "демократична" България! P.S. Баща му Дончо КараКачан е бил член на постоянното присъствие (политбюро) на БЗНС(казионен) по пропагандата! Т.е. фамилния им бизнес е лъжливата и манипулативна пропаганда!

09.07.2017 21:01:22

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.