- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Шефът на "Лукойл" очаква цените на петрола да се задържат през 2016 г.
09 Декември 2015 | 11:15
/КРОСС/През следващата година цените на петрола ще останат на сегашните нива от около 42-47 долара за барел. Година по-късно обаче се очаква да започне поскъпване. Причината за това са свитите инвестиции на компаниите по цял свят, включително на тези в САЩ и Канада, за дълбочинен добив на суровината. Това коментира в интервю пред "Труд" Вагит Алекперов, президент на "Лукойл".
Той допълва, че в това ще се отрази на добиваните количества, а оттам и на цената. Прогнозата на компанията е петролът в средносрочен план да достигне равновесна цена от 60 долара за барел.
От интервюто се разбира, че Алекперов вчера е имал срещи с премиера Бойко Борисови с президента Росен Плевнелиев, които не бяха оповестени нито преди да се състоят, нито след това. "По принцип имам навика да идвам в България веднъж на всеки шест месеца, защото тук имаме голям персонал. Искам лично да виждам как се развиват нашите проекти и да се срещам с ръководството на страната", обяснява Алекперов.
На въпрос как компанията работи в България Алекперов посочва, че през последните две години проверките от страна на държавните органи зачестили. Това се случвало и в други страни, но обяснява, че проверките не трябва да са внезапни, а планирани. "Лукойл" настоява и за ясни правила и прозрачност за всички играчи на пазара, за да нямало контрабанда и неплащане на данъци.
Само в България се създавали, при това с поднормативни актове, различни правила за отделни играчи, допълва Алекперов. "Тоест ако има акцизни данъчни складове, те трябва да бъдат само такива и да бъдат за всички. Ако има само митнически складове, тогава всички трябва да са с еднакви права", обяснява той.
На срещите с Плевнелиев и Борисов Алкепрево обявява, че щял да настоява тъкмо за уеднаквяване на правилата за всички.
Анализ на Комисията за защита на конкуренцията посочи в свой анализ преди години, че 80 на сто от акцизните складове се държат тъкмо от "Лукойл", поради което наемите в тях са високи и това препятства вноса на горива, които биха свалили цените на вътрешния пазар.
Според него през следващите 40-50 години основните източници на енергия ще останат традиционните - петрол, газ и въглища, въпреки че в много страни се залага през последните години на добива на енергия от възобновяеми източници. Той допълва, като дава за пример и България, че след като петролът е поевтинял, дори и тук правителството е намалило субсидиите за ВЕИ.
"Хората се втурнаха да добиват енергия от ВЕИ, изведнъж всички субсидии изчезват и процесът спира. Докато нашите проекти са дългосрочни, те са планирани за 10-15 години като възвращаемост и се нуждаем от стабилни правила на играта", коментира президентът на "Лукойл".
Вчера цените на петрола достигнаха най-ниското си равнище от 2009 г. насам, най-масовият бензин А95Н поевтиня с още 3 стотинки до 2.03 лв. за литър. Има прогнози, че ще спадне под 2 лева в началото на идната година.