- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проф. Кантарджиев: Лошият начин за следене дали се слагат ваксините е да чакаме епидемия
29 Май 2017 | 08:11
/КРОСС/ "Много лесно се доказва дали един човек е ваксиниран. Когато изследвахме децата от Пловдив доказахме при някои от тях липса на антитела. Когато няма антитела към това, което е написано, че е ваксиниран, означава, че ваксината или не е подействала, или не е сложена". Това обясни пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести по повод петте нови случая на морбили в Пазарджик. Оказа се, че 2 от децата имат документ, че са ваксинирани, но нямат изградени антитела.
"За съжаление при децата от Пазарджик, доказахме липса на антитела към трите компонента на ваксината - към морбили, заушка и рубеола, което означава, че сигурно ваксината не е поставена", добави той. "Това, че някой е написал, че е поставена е много опасно", смята още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Лошият начин за следене дали се слагат ваксините наистина е да чакаме епидемия, която сме имали 2009 - 2011 година, когато се оказа, че парите, които държавата е дала за двете ваксини срещу морбили не са слагани и тогава около 24 000 деца се разболяха", коментира проф. Тодор Кантарджиев.
"Добрият начин за следене е както в напредналите в медицинско отношение държави го правят и което преди 30 години нашата държава правеше - всяка година на деца в отделните области, на които се взима кръв за профилактични изследвания и когато тази кръв се изследва в специализирана лаборатория може да се разбере това дете за какво е ваксинирано, защото има ваксини, без които не може", обясни експертът.
По думите на проф. Тодор Кантарджиев, сега заплахата от разпространение на морбили не е нещо страшно, защото това е детска шарка, която всички сме карали и която заплашва живота много рядко.