- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Манол Генов: Подписването на договор между общините и Асоциацията по водите е задължителен
01 Декември 2014 | 14:16
Пловдив /КРОСС/ Изработването и подписването на договор, който да регламентира взаимоотношенията между общините, ВиК операторите и Асоциацията е задължителен по Закона за водите, каза на пресконференция днес народния представител от БСП лява България Манол Генов. По думите на народния представител, този договор е важен елемент и се препоръчва от Европейската комисия във всички нейни междинни и крайни доклади и документи, които е изпращала тя към нашата страна за изпълнение на Програмата по околна среда, в частта Води и пречистване. Във връзка с това бе и зададеният въпрос към министър Павлова, на който, след триседмично отлагане бе даден отговор.
Това е въпрос, който касае няколко общини на територията на област Пловдив, чиито пречиствателни станции са пред акт 16 - Кричим, Съединение, Раковски. Те вече имат акт 15 на пречиствателните си съоръжения, назначили са комисии до края на годината, за да получат и акт 16, и ще бъдат пуснати в ескплоатация.
Беше ми отговорено, че договорът ще бъде юридически факт в април месец догодина, каза Манол Генов. По думите му този договор не регламентира само пречиствателните съоръжения, а и отвеждането на обратните води, защото към проектите в четирите общини, в момента продължава работата по изграждане на канализационните колектори, които отвеждат отпадните води в пречиствателните станции. В отговора си министър Павлова спомена, че на 12 декември ще има общо събрание на Асоциацията по водите в област Пловдив, каза народният представител. Там ще бъде предложено като решение Асоциацията да даде съгласие за предоставяне и експлоатация на пречиствателните съоръжение и изградените досега канализационни колектори за обратни води, за експолатация от ВиК Пловдив - операторът, който е утвърден на територията на Пловдивска област. Там предложението е до изработване на този договор, т.е. правят се някакви стъпки, каза Генов и добави, че ще се види какво е решението на Асоциацията и дали това решение ще бъде в полза на тези общини, които наистина са изправени пред сериозни трудности, като община Хисаря, която вече 2 години харчи по 200 000 лева от бюджета, за да поддържа и експлоатира пречиствателната станция.