- 13 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9179
- GBP / BGN 2.3239
- CHF / BGN 2.0927
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Режат субсидиите за био ферми
06 Март 2017 | 15:18
/КРОСС/От Българска асоциация биопродукти изразяват дълбоко възмущение от внезапно издадената заповед от 18.02.2017 г. от Министъра на земеделието, с която се забранява приема на нови заявления по мярката за Биологично земеделие (мярка 11 на ПРСР), както и разширяването на вече поети ангажименти. Това се посочва в декларация на асоциацията, изпратена до медиите. Биологичното земеделие редовно се заявява като приоритет от всички властимащи, от всички партии и управленци. В същото време сме свидетели на прекратяване на подпомагането за нови биопроизводители, както и за утвърдени такива, които смятат да разширят стопанството си или които сега завършват петгодишните си ангажименти по мярка 214 от предходния програмен период и следва да преминат към мярка 11 на новата ПРСР, посочват от асоциацията.
Към заповедта няма приложени мотиви. До момента не сме видели никакъв официален документ от страна на МЗХ, който да дава индикации, че има проблем, още по-малко - анализиране на проблема и предприемане на някакви действия, пише в декларацията.
Това е недопустимо и поставя пред свършен факт стотици биоземеделци, които са направили своите разчети, вложили са средства за сертификация, подготовка на земи, закупуване на семена и разсад, калкулирайки бъдещото получаване на субсидии, пишат от асоциацията. Много от тези хора са взели и кредити. Тази ситуация поставя в неравностойно положение и тези биофермери, които точно тази година приключват ангажиментите си по мярка 214 и няма да могат да получават вече субсидии по новата програма /за разлика от колегите си, които са приключили през 2015 или 2016 година/.
Предвид все по-сериозното търсене на здравословни и чисти продукти в развитите страни, биоземеделието предполага и сериозен потенциал за растеж, увеличаване на износа и получаване на по-висока добавена стойност. Този сектор не случайно е приоритетен във всички европейски страни, които си поставят все по-високи цели за неговото развитие.
В същото време България си позволява да спре субсидирането на биоземелието едва на третата година от новия 7-годишен програмен период, посочват от асоциацията. В противовес на всички европейски практики се зачерква един устойчив отрасъл и източник на здравословна храна за децата на България, пише в декларацията.