- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Четвъртият световен форум за междукултурен диалог започва в Баку
04 Май 2017 | 15:20
/КРОСС/ Четвъртият световен форум за междукултурен диалог ще се проведе на 5-6 май в Баку под егидата на Н.Пр. Г-н Илхам Алиев, президент на Република Азербайджан, в сътрудничество с ЮНЕСКО, Инициативата на ООН „Алианс на цивилизациите", Световната организация по туризъм към ООН, Съвета на Европа, Ислямската научна, образователна и културна организация, Център „Север-юг" към Съвета на Европа, Република Азербайджан. Церемонията по откриването на форума ще се проведе на 5 май 2017 г.
Четвъртият световен форум за междукултурен диалог ще се съсредоточи върху теми като ролята на вярата, религиите, миграцията, човешката сигурност, спорта, образованието, изкуството, устойчивото развитие, агресивния екстремизъм, бизнеса при изграждането на доверие и сътрудничеството между културите и цивилизациите. Форумът ще осигури платформа за обсъждане на пътя към изграждане на общества, основани на истинско зачитане на правата на всички, включително свобода на вероизповедание, равни възможности и добро управление, както и приобщаваща рамка за толерантност и зачитане на многообразието. Чрез събирането на ръководители на правителства, министри, ръководители на международни организации, висши политици, професионалисти в областта на културата, посланици на добра воля, експерти, журналисти, дейци, изтъкнати интелектуалци и активисти, Форумът ще се превърне в международна платформа, която да даде възможност и да насърчи хората, държавите и организациите по света да предприемат конкретни действия за подкрепа на многообразието, диалога и взаимното разбирателство между народите, като ще повиши осведомеността за значението на междукултурния диалог в световен мащаб.
Традиционно България като страна с дълбоки корени на толерантност и мултикултурализъм бе представена на предишните форуми на много високо ниво. Очаква се българска делегация да присъства и на 4-ия Световен форум за междукултурен диалог.
Толерантност - марката на Азербайджан
Азербайджан е специално и уникално място, където се срещат различни култури и цивилизации на кръстопътя между Изтока и Запада, Севера и Юга. С единия крак в Азия и другия в Европа и паралелно членство както в ислямски, така и в европейски международни организации, Азербайджан прегръща ценностите на различните цивилизации, като по този начин има възможност да играе ролята на истински мост. Азербайджан е страна с вековна култура, история и древни общности, чийто начин на живот представлява отличителна и хармонична комбинация от традициите и церемониите на различни култури и цивилизации. Специфичните особености на историческото развитие на Азербайджан, неговото географско положение и националният състав на населението са създали благоприятни условия за разпространение на различни религии и култури в страната. Ислямът, юдаизмът, християнството и други религиозни убеждения са успели да се разпространят в страната в различни периоди от време, взаимодействали са помежду си и са оформили специфичния религиозен и културен живот в страната. Чрез този опит Азербайджан е изградил култура на приемане, толерантност, доверие и надеждност, където хората с различна вяра, независимо дали са мюсюлмани, евреи или християни, се радват на мирно съжителство и показват взаимно уважение един към друг; а това се практикува от векове.
Заедно с християнската и мюсюлманската общности живее и добруваща еврейска общност от около 30 000 души, която също има дълга история от над две хиляди години в Азербайджан. Трите основни религии са просперирали заради традиционното уважение и толерантност на азербайджанския народ, който се гордее с мирното съжителство.
Азербайджан гледа на многообразието като на едно от големите предимства и ценности на страната и работи, за да гарантира, че това многообразие ще продължи да процъфтява. Правителството строи и възстановява синагоги, джамии и църкви; създава нови културни центрове за различните вероизповедания; и финансово подкрепя трите религии без дискриминация.
Историческата, културната и икономическата отличителност на Азербайджан е развила манталитета на азербайджанския народ и цялото население на страната се формира през вековете в дух на толерантност и уважение към различните култури и националности.
Обща информация за форума
С този ангажимент и предвид разположението на Азербайджан на кръстопътя на различни култури и цивилизации Н.Пр. Г-н Илхам Алиев, президент на Република Азербайджан, инициира през 2008 г. „Процеса от Баку" за насърчаване на междукултурния диалог. Процесът от Баку включва открит и уважаван обмен на мнения между лица и групи с различен етнически, културен, религиозен и езиков произход и наследство, живеещи на различни континенти, на основата на взаимно разбирателство и уважение.
„Процесът от Баку" бе открит на конференцията на министрите на културата, която се проведе в Баку на 2-3 декември 2008 г. на тема „Междукултурният диалог като основа за мир и устойчиво развитие в Европа и съседните региони". Конференцията беше организирана в партньорство със Съвета на Европа и беше много съществена инициатива, която акцентира върху важността на диалога между културите и цивилизациите като реалност на днешния свят и един от неговите важни аспекти. Това събитие беше първото по рода си, събрало министрите на културата на държавите от Съвета на Европа и министрите на културата на редица мюсюлмански страни, което прави тази конференция още една важна стъпка в развитието на диалога и взаимното разбирателство в глобализирания свят.
Като продължение на „Процеса от Баку", Правителството на Азербайджан покани повече от 10 държави от Европа да участват в Шестата конференция на министрите на културата на ислямските държави, проведена в Баку на 13-15 октомври 2009 г.
След ислямските и европейските конференции Правителството на Азербайджан реши да организира Световния форум за междукултурен диалог на 7-9 април 2011 г. в Баку под патронажа на Н.Пр. Г-н Илхам Алиев , президент на Република Азербайджан. Тази инициатива бе обявена от президента Н.Пр. Г-н Илхам Алиев на 65-ата сесия на Общото събрание на ООН (23 септември 2010 г., Ню Йорк).
Форумът, подкрепен от престижни международни организации като ЮНЕСКО, Инициативата на ООН „Алианс на цивилизациите", Световната организация по туризъм, Съвета на Европа, Центъра „Север-юг" към Съвета на Европа, Ислямската научна, образователна и културна организация, се проведе в този формат за първи път и имаше за цел да насърчи инициативите, осъществени от Азербайджан в сферата на междукултурния диалог, от регионалния контекст до глобалното ниво, и да създаде напълно функциониращ международен форум в страната. От медиите Euronews беше официален медиен партньор на форума.
Във форума участваха 500 представители от 102 държави от всички континенти по света - световни публични фигури, ръководители на международни организации, държавни и правителствени ръководители, министри на културата и културни посланици, парламентаристи и дипломати, кметове и други представители на местните власти, на неправителствени организации и предприятия, представители на медиите и журналисти, културни експерти и дейци, видни интелектуалци и активисти.
През 2013 г. и 2015 г. Правителството на Азербайджан в сътрудничество с ЮНЕСКО, Инициативата на ООН „Алианс на цивилизациите", Световната организация по туризъм към ООН, Съвета на Европа, Ислямската научна, образователна и културна организация, Центъра „Север-юг" към Съвета на Европа организираха съответно 2-то и 3-то издание на Световния форум.