- 06 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7948
- GBP / BGN 2.3306
- CHF / BGN 2.0802
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Слухове за банкови проблеми паникьосват клиенти. Какво прави държавата? (обновена)
27 Юни 2014 | 13:29
/КРОСС/След скандала с Корпоративна търговска банка слуховете за проблеми в банковата система настигнаха и други банки. Днес съобщение за спрени плащания вся паника и събра пред клоновете на Първа инвестиционна банка стотици хора, които търсят отговор.Преди седмица опашка от клиенти се изви и пред централата на Корпоративна търговска банка в София.
БНБ опроверга информацията, а управителят Иван Исквор увери, че БНБ внимателно и отблизо следи развитието на целия банков сектор и обеща, че ще използва целия инструментариум и влияние, за да запази неговата стабилност. МВР пък започва разследване на атаката за дестабилизиране на банковата система. по-рано той обяви, че е имало атака и през интернет, и през мобилните телефони, като са разпращани SMS-и, които да обезпокоят хората, масово и на случаен принцип. Целта е да се разпространи слух, който да дестабилизира определена банка, обясни той.
С настояване за прилагане на цялата строгост на закона срещу разпространителите на неверни и злонамерени слухове и спекулации от БНБ се обърнаха не само към МВР, но и към прокуратурата и ДАНС.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев заяви пред журналисти, че вече се е консултирал с представители на банковите институции, както и с министъра на финансите, главния прокурор, председателя на ДАНС и президента. Разговорите, по думите му, са затвърдили убеждението му, че банковата система е по-стабилна от повечето в Европейския съюз, а държавата има достатъчно ресурси, за да гарантира финансовата стабилност и да се търси отговорност.
Продължаваме да търсим позицията на държавата в лицето на ДАНС и прокуратурата.
За ИА КРОС от пресцентъра на прокуратурата заявиха, че подкрепят позицията на вицепремиера Йовчев и са взети всички необходими мерки по случая с изпращането на есемеси и интернет атаката. Към момента повече информация не съобщиха.
Следим състоянието на всички български банки и не виждам повод за притеснение от страна на гражданите. Ще подкрепим всички усилия на БНБ, както инструментално, така и ресурсно, за да не допуснем каквото и да е разколебаване на доверието на гражданите в една или друга институция, заяви министър-председателят Пламен Орешарски.
„Вчерашната емисия приключи с доста добри резултати. Десетгодишна лихва под 3,1% е наистина добра оценка за доверието на инвеститорите. Това е една обективна оценка от инвеститори, които влагат пари в нашата икономика", коментира министър-председателят Пламен Орешарски в Брюксел въпроса за новата емисия облигации.
„Около случващото се с КТБ следим състоянието на всички други български банки и не виждам повод за притеснение от страна на гражданите. Страната разполага с достатъчно инструменти, в това число - много добро сътрудничество с БНБ. Ще подкрепим всички усилия на БНБ, както инструментално, така и ресурсно, за да не допуснем каквото и да е разколебаване на доверието на гражданите в една или друга институция", каза министър-председателят.
По думите му е важно банковата проблематика да не влиза в политическото говорене. „Не е хубаво чисто икономическа, банкова проблематика да бъде използвана за очевидно предстоящи кампании", заяви премиерът.