- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
След избора на временна бюджетна комисия започва фактическият разговор за КТБ
29 Октомври 2014 | 08:47
/КРОСС/В Народното събрание вече е законопроектът на депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски, който е допълнение на Закона за кредитните институции.
Законопроектът предвижда две хипотези. Йордан Цонев ти посочи пред БНР:
Банка, поставена под особен надзор - хипотезите важат всичките - за разкриване на банковата тайна на лицата и т.н. И втората хипотеза - банка с отнет лиценз - те пак важат. Така че, ако Народното събрание не ги приеме до отнемането на лиценза, текстовете ще важат. В предния парламент ДПС, в мое лице, предложи конкретно решаване на казуса за вложителите. Ние предложихме още тогава до банка, поставена под особен надзор, вложителите да имат достъп и веднага да започне изплащането на влоговете. Този законопроект не решава конкретните проблеми на вложителите, защото ние вече предложихме да бъдат решение. А сега трябва да бъде прието от мнозинството, което ще управлява. Ние предпочетохме да направим законопроектът да касае само частта му това, което е ставало в КТБ. Да знае българското общество кой има кредити и не си ги връща, как акционерите са харчили парите на вложителите за придобиване на собствени имоти, кои политици имат сметки, депозити и кредити. Това е, което искаме ние.
Цонев съобщи, че днес в НС ще бъдат избрани две временни комисии - едната по правни въпроси и едната по бюджет и финанси. По този повод той заяви, че има готовност, след като бъде избрана временната бюджетна комисия, да се изслуша БНБ и да започне фактическият разговор за КТБ.
Ако се движим по сегашната законова процедура, след като квесторите осчетоводят данните на одиторите и ги вкарат в счетоводството на самата банка, те ще представят счетоводния баланс на БНБ, Централната банка ще има 5-дневен срок за отнемане на лиценза на банката. И до 20 дни ще започне изплащането на гарантираните влогове. Който и финансист да запитате, в момента, в който гражданите си изтеглят влоговете - няма банка. Има и т.нар. "пазарно решение", които ние от ДПС подкрепяме, ако може да се случи. Има и такава опция, дано да се случи. Сега действащото законодателство не пречи това да се случи. Затова БНБ води разговори с такъв инвеститор. Така или иначе публичен ресурс ще бъде употребен, най-малкото за изплащане на гарантираните влогове. По тази причина е нашият закон за осветляване на всичко, което става в КТБ, коментира Йордан Цонев.