- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Над половин милион българи засегнати от кризата с КТБ
12 Септември 2014 | 14:36
/КРОСС/ Повече от половин милион български граждани са пряко или косвено засегнати от проблемите в Корпоративна търговска банка. Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев след провелата се днес срещата между банкови експерти, представители на синдикати и работодатели и омбудсмана Константин Пенчев.
„Има много подадени жалби към обудсмана. Засегнатите фирми са десетки хиляди, а ощетените работници са стотици хиляди. 8% от средствата в банковата система не работят. Има един виновник и това е БНБ. Струва си да се проведе разследване дали няма престъпни действия от страна на управителя на БНБ. Българската народна банка не е зависима от законите, а от някой друг. Докато ръководството не бъде сменено с независими хора, някой трябва да ги кара да си вършат работата", заяви Велев.
По думите му БНБ има инструментите да действа в такива ситуации, но тя не го прави.
„Действащото законодателство разполага с всички необходими средства, които БНБ може да предприеме за оздравяване на банката. Законите никога не са съвършени, но в момента действащото законодателство не е пречка", заяви Велев.
По думите на председателя на Българската стопанска камара (БСК) Сашо Дончев има много рецепти за спасяване на банката.
„Бедствието КТБ е общонационален проблем. Ако обществото не намери солидарност в решаването на този проблем, то той ще повлече още много други и ще стане страшно, подчерта Дончев и добави, че не може тарикатлъкът на една група хора да бъде плащан от цялото общество.
Той бе категоричен, че колкото повече БНБ се бави със своето решение, толкова е по-малка вероятността финансовата институция да бъде оздравена.
„Вече повече от два месеца се бави решението за оздравяване на банката. Би могло да се върнат и влоговете, които не са гарантирани по закон", смята Дончев.
„Би било много добре, ако обществото разбере, че банките са наричани кредитни институции не защото дават кредити, а защото се ползват от кредита на доверие към тях", каза още той.