• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Полша подготвя закон за смяна на валутни ипотеки

Полша подготвя закон за смяна на валутни ипотеки

/КРОСС/ Близо половин милион поляци, взели ипотечни кредити в швейцарски франкове, ще могат да ги обърнат в злоти за сметка на търговските банки, предвижда проектозакон, представен в петък от президентството във Варшава.

Акциите на търговските банки в страната веднага поевтиняха с между 3.6% и 6%, защото по изчисления на mBank, полско поделение на германската Commerzbank, загубите за тях може да достигнат 8 млрд. евро. Обменният курс на злотата слезе на най-ниското си равнище от три и половина години насам.
След новината Reuters цитира анализатори, според които новата власт заплашва да разклати един от най-стабилните банкови сектори в Европа. Притесненията са, че някои банки няма да са в състояние да покрият цената за превалутирането.
Подобна процедура бе наложена преди няколко години на банките в Унгария и те понесоха чувствителни загуби. Близо 60% от полските банки се контролират от чуждестранни групи като Santander, Unicredit и Commerzbank.
В Полша повечето заеми в швейцарски франкове са взети през 2007-2008 г., когато обменният курс бе изключително изгоден. Но след това швейцарската валута поскъпна с 80%, особено след като централната банка на Швейцария отмени валутния борд с еврото.
Ипотеките в швейцарски франкове са около 14% от всички заеми в банковия сектор или около 8% от БВП на Полша.
В петък парламентът във Варшава одобри и закон за облагане със специална такса на банковите активи, който скоро ще бъде подписан от президента, за да влезе в сила.
Гуверньорът на централната банка Марек Белка предупреди през декември, че плановете на новата власт за едновременно въвеждане на таксата и на превалутирането на ипотеките може да предизвика „сериозни криза" в някои банки.
Проектът за заемите в швейцарски франкове, представен от президентството, не съдържа достатъчно подрочбности и това предизвика нервни реакции и спекулации.
Няколко чуждестранни банки с дейност в страната заплашиха миналата година, че ще съдят държавата, ако ги принуди да превалутират кредити, защото това би нарушило двустранни споразумения за защита на инвеститорите и не може да има действие със задна сила върху вече раздадени кредити.
Проектът на президента Анджей Дуда най-вероятно ще бъде изпратен на финансовия регулатор, който да добави подробности и да изчисли разходите на банките. Но оценката на mBank за 32 млрд. злоти (около 8 млрд. евро) се равнява на два пъти печалбата на целия банков сектор за 2014 година.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.