• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Измамите с фалшиви банкноти скачат по празниците, най-честите ментета са от 20 лева

Измамите с фалшиви банкноти скачат по празниците, най-честите ментета са от 20 лева

/КРОСС/Поне три пъти се увеличава рискът от измама с фалшиви банкноти около Новогодишните празници. От данните на БНБ се вижда, че най-често ментетата у нас са банкноти от 20 лева.

Такситата, особено вечер, са едно от местата, на които банкнота менте може да мине незабелязана - както от клиента, така и от таксиметровия шофьор.

Данните на БНБ показват, че от началото на годината са хванати повече от 7000 фалшиви български и чужди банкноти, които са били в обращение.

Броят им намалява значително в последните години, но копията стават все по-добри, предупреждават експертите. Най-често фалшифицираната банкнота остава 20-левката.

Макар че е опитен продавач, Петко признава, че са му пробутвали менте.

„Има ги, някой път ги взимаме. Случвало се е да отида на борсата да пазарувам и като броя за стоката парите, колегата ми казва, че са фалшиви", обяснява той.

След 36 години в таксито Бойко пък не помни да е попадал на фалшива банкнота, но не изключва възможността дори да не е разбрал за това. „Трябва да е нещо много видимо, за да си личи и да ми направи впечатление", отбелязва той.

Около празници като Коледа и Нова година рискът се увеличава многократно.

„Обемите на пари, които циркулират в нас по празниците са в пъти повече, отколкото в обикновен период от годината и съответно фалшивите пари са повече от това, което обикновено срещаме", посочи Кирилка Епитропова - дилър в обменно бюро.

Експертите предупреждават, че най-често измамата остава незабелязана в таксита или на пазара, когато банкнотата е само една, или обратното - когато сумата е голяма и се плаща с много еднакви банкноти накуп.

Съветват още хора с неопитно око да не рискуват с големи суми или валута, която не познават. Ако не могат да преценят, вариантът е да помолят за проверка на парите с машина в близко чейнджбюро или поне магазин с ултравиолетова лампа.

Оказва се, че често хората, които плащат с фалшива банкнота, не подозират за това. Ако все пак попаднете на менте, съветът е да предадете банкнотата в банка или чейнджбюро, които да предадат банкнотата към БНБ за унищожение, ако се потвърди, че е менте.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.