• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Свръхпредлагането на световните петролни пазари ще остане в сила поне до края на 2016 г.

Свръхпредлагането на световните петролни пазари ще остане в сила поне до края на 2016 г.

/КРОСС/ Свръхпредлагането на световните петролни пазари ще остане в сила поне до края на 2016 г., като намаляващият растеж на търсенето (потреблението) и производственият бум на ОПЕК ще запазят и в бъдеще натиска върху цените на петрола, предупреди в петък Международната енергийна агенция (IEA).

IEA, която съветва развитите държави относно енергийните политики, заяви, че петролното насищане в световен план е на път да се влоши през следващите месеци с оглед на допълнителни доставки от Иран - когато и ако бъдат премахнатите западните санкции, наложени на страната и това ще доведе до по-нататъшно повишение на складовите наличности на „черно злато".
Агенцията обаче добави, че темпът на настоящите рекордни петролни запаси ще се забави през следващата година и светът е много малко вероятно да изчерпи капацитета на съхранение. Световните пазари на петрола ще останат свръх запасени поне до края на 2016-а година, въпреки че темповете на световните запаси трябва да се намалят поне наполовина през следващата година, посочи IEA в своя редовен месечен доклад.
С оглед на допълнителния ирански петрол, който ще залее пазарите, очакваме набъбване на петролните запаси до 300 млн. барела, но опасенията за достигане до капацитетния лимит изглеждат преувеличени, каза агенцията и допълни, че това очаквано набъбване на запасите през 2016 г. ще натежи на петролните пазари.
Международната енергийна агенция посочи, че решението на ОПЕК през миналата седмица да не наложи по-нисък таван на производството сигнализира за решимостта на картела да максимизира евтиното си предлагане на петрол и по този начин да прогони по-скъпото производство на страните извън организацията независимо от цената.
Има доказателства, че стратегията, водена от Саудитска Арабия започва да работи, каза IEA, визирайки факта, че ръстът на предлагането на петрол извън ОПЕК се свил под 0,3 млн. барела на ден през ноември от 2,2 млн. барела в началото на годината. Агенцията също така вижда по-нататъшен спад с 0,6 млн. барела през 2016 г. от страните, които не са членки на ОПЕК, тъй като прогнозира дори свиване (понижение) на добива на американски лек суров петрол.
Тъй като компаниите правят по-нататъшни съкращения на разходите в отговор на петролни цени под 50 долара за барел, въздействието върху доставките - както от ОПЕК, така и извън организацията, ще бъде още по-силно изразено в дългосрочен план, смята IEA. В средносрочен план обаче, пренасищането няма да може да се изчисти прекалено бързо, тъй като потреблението в световен план вероятно вече достигна своя връх през третото тримесечие на настоящата година.
Според IEA растежът вероятно ще се забави до 1,23 млн. барела на ден през 2016 г. от петгодишен връх от 1,79 млн. барела на ден през тази година поради факта, че подкрепата за търсенето, идваща от рязкото понижение на цените на петрола, започва да избледнява.
Първите признаци на забавяне се появяват. Предварителните показатели за четвъртото тримесечие на 2015 г. показват отслабване на растеж до 1,3 млн. барела дневно (спрямо същия период на предходната година) спрямо пик от 2,2 млн. барела през третото тримесечие, посочи Международната енергийна агенция.
Днешният долад на IEA оказва допълнително негативно влияние на петролните пазари, като фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 1,4% към 36,13 долара за барел, а на петрола сорт брент - спад с 1,61% към 38,90 долара за барел - нови най-ниски цени от началото на 2009 година. Цените на „черното злато" са на път да приключат петъчната търговия със седмични загуби от над 7 процентни пункта.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Няма особено свръхпроизводство в сравнение с началото на миналата година, когато започна падането на цените на горивата. Това е командно-административен натиск на САЩ, които все още контролират и манипулират световната търговия. Няма никакъв свободен пазар и никога не е имало - всичко е субективното своеволие на масонската търговска мафия. Русия затова я води тая война - САЩ и прокситата им трябва да загубят, в противен случай робството на народите ще се затяга!

14.12.2015 09:10:45

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.