- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
МВР: Протестът на 5 юли остава! Искаме увеличение на заплатите!
27 Юни 2017 | 12:51
/КРОСС/ Интервю с Валентин Попов, председател на най-големия синдикат в МВР.
- Г-н Попов, вие сте председател на един от големите синдикати в МВР. Как ще коментирате Националното съвещание в МВР, което заседава заради предстоящия ви протест? Премиерът бе видимо ядосан. Остава ли датата 5 юли за национален протест?
- Да сте чули да го отменяме? Не сме! Приказките, които изговориха премиерът и вътрешният министър след края на съвещанието, към момента няма да ги коментирам. Искаме да минат ден-два, за да видим как ще се развие ситуацията. След това вероятно ще имаме още по-сериозни теми за коментар.
- Заплатите ли са основният проблем, който поставяте?
- В момента - да. Има още цяла купчина от проблеми, за които сме говорили през последните години. В момента обаче ударението е точно върху заплатите. Искаме увеличение тази година! Искаме и през следващата, като повишението догодина стане с изменение на закона за МВР и обвързване на най-ниските заплати в системата със социално измерим променлив фактор - било средна, било минимална заплата. Както беше преди повече от 10 години.
- Кога беше последното увеличение на вашите заплати?
- През 2014-а. Откакто ние съществуваме като синдикат, е имало две увеличения на заплатите. Първото беше преди да се учредим - 5% от 1 януари 2009-а по време на Тройната коалиция. През лятото на 2014-а, при правителството на Орешарски, също имаше едно. увеличение от 10%. Само че тези 10% тогава бяха направени така, че част от тях беше леко „изядена" и не може да се каже, че бяха пълни 10%. Това постави начело на дневния ни ред въпроса със заплатите - от 2009-а досега минималната заплата за страната се е повишила с повече от 50%, средната - също, а нашите са се повишили с по-малко от 15%!
- Защо обаче точно сега повдигате така остро въпроса?
- Поставихме този въпрос миналата есен, преди да се приеме бюджета. Поискахме увеличение на бюджета на МВР с две основания: първо, за да има за по-високи възнаграждения и второ, за да се предвидят заплати за повече служители. Не ни чуха и не ни разбраха. По време на служебното правителство нямаше смисъл да се поставят въпроси от такъв характер. Затова ги повдигаме сега.
- Досега среща с министър Валентин Радев имали ли сте?
- Да. Представители на синдикатите се срещнаха с министъра в началото на мандата. Тя е протоколна и опознавателна. Тежки проблеми на такава среща не се поставят, тъй като би отнело много време за дискусия при седем синдиката в МВР. Срещата бе за около 40 минути.
- Обещавали ли са ви по-високи заплати?
- Точка № 1 на заседанието на Съвета за социално партньорство на 15 юни т.г. беше увеличението на заплатите на служителите в МВР. Съветът стигна до пълен консенсус. В това число, че ще е необходимо увеличение на заплатите тази година. Подчертавам - тази година! Не сме коментирали размера и откога да стане повишението. Това е въпрос на преговори. Тоест, на въпроса да има ли или да няма увеличение Съветът каза „да има!". На другия ден министърът, не директно, но на практика зашлеви шамар на заместника си, като отхвърли този консенсус по целия дневен ред!
Второ, последната ни пресконференция започна с кратко видео, на което на 19 март г-н Радев, който още не беше министър, а кандидат депутат от ГЕРБ, заяви, че заплатите в МВР ще бъдат увеличени с 20%. Това беше предизборно обещание.
- Премиерът днес каза: "Ето ви 10 милиона за униформи". Вие какво точно искате: компенсации за неполучените през последните години униформи или нови сега?
- И двете. Колеги не са получавали униформено облекло вече 4-5 години. Те междувременно са отделяли от семейния бюджет, за да си купуват, например, обувки. Поне за част от това време тези пари трябва да им бъдат възстановени. Не искаме за цялото време, за да остане лимит от средства, които да се използват за униформи за тази година.
- В Съвета за социално партньорство с кого разговаряте?
- Съгласно закона за МВР, председател на Съвета е министърът или определен от него заместник министър. Сега председател е зам.-министър Балабанов. Има едно интересно положение с този Съвет. Министърът се постави в сложна ситуация и не се и опитва да излезе от нея. Той, изглежда, не е прочел закона за МВР. Може би е прочел правилата за работа в Съвета за социално партньорство, които според синдикатите, влизат в конфликт със закона. Министърът направи промяна в състава му. По принцип в него винаги е имало двама или трима заместник-министри, участвал е и шефът на кабинета. Плюс директорите на дирекциите, от които зависят много неща, като бюджет, човешки ресурси, управление на собствеността и стопанска дейност.
В сегашния състав, освен зам.-министър Балабанов, са заместници на дирекции или началник отдели - това е сваляне на нивото от представителите на МВР. От това, което чувам от министъра, той възприема Съвета за социално партньорство едва ли не като експертна група, чиято работа е да му дава акъл. Но не е така. В закона за МВР има член 248, алинея 3, според който Съветът „осъществява социалния диалог, като разрешава въпроси", свързани със заплащането и т. н. Според господин министъра обаче Съветът се събира, вътре се говори нещо и заместник министърът му докладва какво се е говорило. Тук има сериозно разминаване с един законов текст.
- Самият министър каза „аз съм синдикатът", защото отговарял за всички служители, а не само за синдикалните членове.
- Не исках да влизам в полемика с министъра. Но има нещо интересно: в този Съвет би трябвало да са представени и служители, които не са членове на синдикати. Но те не са представени. Как се излъчват представители, е регламентирано в Кодекса на труда. Това е работа на министъра. Очевидно, той не е свършил, каквото трябва. Или министърът иска да каже, че той е техният представител?!
- Смятате ли, че обществото ще застане на ваша страна и ще разбере исканията ви?
- Ние сме наясно, че МВР не дава на обществото и на гражданите това, което те искат от него. Или поне не го дава в пълен обем. От тази гледна точка обществото има всички основания да има претенции към МВР. Това, върху което наблягаме е, че претенции към МВР и към отделния служител в МВР са две доста различни неща. И друго: ако този срив в системата, който върви с години, продължи да се задълбочава със същите темпове, само след 10 години гражданите ще плачат за днешната полиция. Колкото и да е зле тя сега.
Източник: Епицентър