• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Робот заменя лекаря в битката срещу рака (видео)

Робот заменя лекаря в битката срещу рака (видео)

/КРОСС/ Когато говорим за роботи, естествено е да си представяме човекоподобните дроиди от филмите. Но всъщност много роботи приличат повече на машини, които работят самостоятелно, особено в медицинската област. И точно те имат потенциал да окажат влияние върху нашия живот.

Такъв е случаят с робота Stormram 4 - това е машина, отпечатана на 3D принтер, която може да извърши биопсия, т.е. да вземе проба от тъканта под кожата. Stormram 4 има мисия да помогне в битката срещу рака на гърдата - най-честата форма на рак сред жените.

Основната разлика в сравнение с конвенционалните методи е, че роботът може да вземе биопсия, поставен в скенер за ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), вместо по време на ултразвуково изследване или мамография. Това му дава „най-висока точност в сравнение с други техники, използвани в диагностичната фаза на пациентите с рак на гърдата", споделя пред CNET Франсоа Сийпел, един от изследователите, работещи по робота.

Stormram 4 бе отличен в Седмицата на роботиката в Обединеното кралство в края на юни. Но определено технологията се нуждае от подобрения, вкл. в самата процедура за взимане на биопсия. Иглата за биопсия определено е голяма, но наличието на човек-асистент, който обяснява всяка стъпка от процедурата по време на нейното извършване, прави стреса по-поносим за пациента.

Освен че някои жени се страхуват от игли, има и такива, които страдат от клаустрофобия и не харесват идеята за изследвания с ЯМР машини. Когато към това се добави и страхът от променяща живота диагноза, се очертава една изключително нервна група от пациенти.

„Ние напълно разбираме, че вземането на биопсия е потенциално травматично преживяване, дължащо се на несигурността от резултатите, а вмъкването на иглата може да бъде болезнено понякога. По време на ЯМР процедурата рентгенологът също ще ви говори, като използва аудио връзка", казва Сийпел. Това вероятно е успокояващо за пациентите, дори медицинският специалист да не е физически с тях.

Несъмнено пациентът би предпочел ултразвуково направлявания рентгенов лъч, защото до него има доктор. Но проблемът е, че двете изследвания не са равни - магнитният резонанс позволява много по-точно поставяне на иглата и дава по-ясно изображение, отколкото ултразвукът.

Тъй като роботите играят все по-важна роля в съвременната медицина, важно е да се има предвид изживяването на пациента при взаимодействие с машината, както и това, което роботът може да направи. Основната роля на роботите в медицината е като инструмент за подпомагане - вместо да заменят лекаря, те увеличават неговите възможности.

„Роботиката може да ни помогне да направим процедурите по-малко инвазивни и по-безопасни, но винаги ще има човек наоколо, за да упражнява надзор", казва Сандра Уахтер, изследовател по етика на данните в института Алън Тюринг, цитирана от CNET.

Роботите се срещат все по-често при хирургични и други медицински процедури и вероятно в бъдеще ще се наложи някакъв компромис между изживяването на пациента и постигането на най-добри резултати. Остава да се надяваме, че този компромис ще бъде сведен до минимум.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.