- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Сменя ли България кандидата си за генерален секретар на ООН?
12 Септември 2016 | 09:35
/КРОСС/ Да сменяш кон по време на състезание е изключителна непоследователност.
Така журналистът Валерия Велева коментира в ефира на бТВ информацията, че се подготвя смяна на кандидата на България за генерален секретар на ООН - Кристалина Георгиева да смени Ирина Бокова.
Според Велева Бокова има най-големи шансове да оглави ООН от жените кандидати за поста, а има индикации, че се търси именно жена за генерален секретар на организацията.
Велева смята още, че на българското правителство ще му бъде много трудно да обясни евентуална рокада в кандидатурата ни. Тя е сигурна, че Русия никога не би гласувала за Кристалина Георгиева.
В същото време в студиото на Нова телевизия вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова каза, че няма информация правителството да обсъжда смяна на кандидатурата на България за шеф на ООН. Според нея обаче, към момента представянето на Бокова в надпреварата за поста „не е убедително" и не може „да се разчита на окончателно добро решение".
Според Нено Димов от Института за дясна политика припомни кабинетът „Борисов 2" е направил компромис като номинира Ирина Бокова за кандидата на България за генерален секретар на ООН. Според него смяната на Бокова с Георгиева би било оправдано, само ако имаме много голяма гаранция, че Кристалина Георгиева ще бъде избрана.
В сутрешния блок на бТВ Нено Димов подчерта, че ще стане ясно какви са шансовете на Ирина Бокова след гласуване в края на септември. По негово мнение шансовете й не са особено големи.
Правителството подкрепи Бокова преди шест месеца, защото тя имаше най-голям шанс тогава, към днешния момент виждаме, че тя потъва, допълни той.
След като на четвъртото предварително гласуване в Съвета за сигурност Ирина Бокова зае пета позиция, агенция Ройтерс коментира, че "надеждите жена да оглави ООН изглежда се изпариха". Междувременно медийни публикации събудиха отново варианта Кристалина Георгиева да замени Бокова като кандидат за дипломатически пост номер едно в света.
Според статус в Туитър на ръководителя на бюрото на Ал Арабия в Ню Йорк Талал ал Хадж, в следващите дни Унгария, Латвия и Хърватия ще номинират Кристалина Георгиева като кандидат на Европейската народна партия с подкрепата на Германия.
Реакциите не се забавиха.
Бившият външен министър Кристиан Вигенин коментира, че е неприемливо да има втора българска кандидатура с партиен привкус.
Друг бивш външен министър - Соломон Паси, който е председателствал Съвета за сигурност на ООН, заяви, че гласуването в Съвета за сигурност за пореден път е доказало, че Бокова е най-популярната жена кандидат и изрази недоумение защо се говори за нейна смяна.
Министерският съвет обаче не коментира официално. Вицепремиерът Румяна Бъчварова загатна, че топката е в ръцете на премиера. "Във вторник ще бъде редовното заседание на МС заради срещата на премиера с Орбан вечерта. Засега няма официално внесен проект на решение по този въпрос", заяви тя.
Бившият президент на Полша Александър Квашневски, заяви, че промяна на кандидата в последния момент ще остави България и региона като цяло без шансове за успех.
Снежана Маноилова, която е част от екипа на официалния кандидат Ирина Бокова, обясни, че не е упълномощена да коментира темата.
Отказ да вземе отношение по горещия въпрос направи и говорителят на Европейската комисия Александър Винтерщайн.
Засега е ясно, че България не може да оттегли вече заявена кандидатура. Трябва кандидатът да се откаже сам.
Слуховете за подмяна на кандидата на България за генерален секретар на ООН Ирина Бокова с Кристалина Георгиева влияят негативно върху гласуването на Съвета за сигурност за ООН, защото показват непоследователност и липса на държавническа позиция. Това се казва в позиция, публикувана на официалната фейсбук страницата в подкрепа на Бокова Support Irina Bokova.
В изявлението се казва още, че е нелепо да се говори, че Кристалина Георгиева може да бъде кандидат на ЕНП за генерален секретар на ООН.
"За генерален секретар не номинират партии, а държави", се казва в становището.
В разпространената позиция има и любопитен коментар за ролята на самия вицепрезидент на ЕК:
"Ирина Бокова е единственият официален кандидат в състезанието за генерален секрертар на ООН, който на практика е систематично саботиран от конкурент от собствената си държава. Припомняме, че до този момент Кристалина Георгиева многократно е отговаряла уклончиво на въпроса дали има амбиции за поста.
Останалите кандидати в състезанието също имат противоречиво възприемане в своите собстевени държави, но нито една друга държава не саботира активно свой съгражданин. За сравнение, Гутиереш, който е социалист е активно подкрепян от испанското правителство, което принадлежи на неговите политически опоненти от Народната партия.
Въпреки кампанията от слухове Ирина Бокова успя да запази резултата от предишното гласуване, но сега се класира пета, след Сърбия и Македония."
От Support Irina Bokova заявяват още, че правителството на България трябва да отхвърли решително слуховете и да подкрепи официалният си кандидат.