- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Боян Чуков: Борисов направи България обект на иронични подигравки в света
30 Септември 2016 | 07:42
/КРОСС/ България вече с две кандидатури за наследник на Пан Ки-мун.
Ирина Бокова има симпатии от страна на Русия, Китай и Латинска Америка. От сряда, Кристалина Георгиева, разполага с ентусиазираната подкрепа на „Старата Европа"- най-вече на Германия.
Профилът на новия шеф на ООН, който се търси е жена и по възможност да е от Източна Европа.
И двете жени имат идеален профил. С изключение на това, че и двете са българки и техните сънародници са тотално разделени по отношение на тях.
На 5 октомври надпреварата за наследник на Пан Ки-мун влиза в нова фаза, в която постоянните членове на СС (Русия, Китай, Франция, САЩ и Великобритания) ще могат да елиминират кандидати като ползват своето право на вето. Станали вече експерти по въпросите на ООН, българите мислеха, че тяхната двойна кандидатура е безпрецедентна в историята на организацията преди да открият, че през 1991 г. Норвегия също представи двама претенденти. И двамата неуспешни.
Това са акцентите в публикацията с ироничен нюанс на швейцарския вестник „Le temps" от 29 септември 2016 г., които откроява Боян Чуков във Фейсбук профила си.
Както се очакваше премиерът Бойко Борисов направи България обект на иронични подигравки в света, пише анализаторът:
България вече с две кандидатури за наследник на Пан Ки-мун.
Изборът на Кристалина Георгиева, който има претенция да бъде прагматичен, е също така много геополитически. Профилът на новия шеф на ООН, който се търси е жена и по възможност да е от Източна Европа. Трудно бе да се предположи, че това желание ще предизвика политическа психодрама в страна като България. С население около 7 милиона жители, тази страна членка на ЕС от 2007 г. се намира от 28 септември в парадоксална ситуация. България е представила двама кандидати за поста генерален секретар на ООН. Ирина Бокова, която е в кампания от две години има симпатии от страна на Русия, Китай и Латинска Америка. От сряда, Кристалина Георгиева, вицепрезидент на ЕК разполага с ентусиазираната подкрепа на „Старата Европа"- най-вече на Германия.
И двете жени на по 64 и 63 години имат идеален профил. С изключение на това, че и двете са българки и техните сънародници са тотално разделени по отношение на тях. След като подкрепи с нежелание кандидатурата на Ирина Бокова, номинирана от социалистите, които предшестваха дясноцентристкото правителство на Бойко Борисов, последното се отказа от Ирина Бокова и издигна Кристалина Георгиева. Премиерът аргументира това решение с незадоволителното представяне на генералната директорка на ЮНЕСКО на последното събеседване, на което тя се класира шеста от девет кандидати. Ирина Бокова бе поканена от външния министър Даниел Митов „ да поеме своята отговорност". Тя отговори, че не вижда никаква причина да се откаже от надпреварата, осъждайки „истеричната кампания на очерняне и оклеветяване в България".
Очевидно предварително подготвена за този обрат, Кристалина Георгиева реагира с публикуването на видеоклип, в който тя обясни колко е горда от тази номинация. Но сподели, че има един проблем: има само една седмица за да направи това, което другите кандидати са направили за една година.
Проблем има и президентът на Португалия Марсело Ребело де Суза, който вижда нещата от друг ъгъл: „Това е малко като да участваш в маратон и изведнъж на 100 метра преди финала някой конкурент да се включи и да спечели състезанието". Обяснение: сред кандидатите добре пласиран е бившият португалски премиер Антонио Гутереш.
В статията се обръща внимание на „червеното" фамилно минало на Ирина Бокова, но се пропуска да се каже, че същото „червено" минало има и Кристалина Георгиева. Доста място е отделено за бащата на Ирина Бокова, но нищо не се казва за фамилията на бившия съпруг на Кристалина Георгиева. (горните две изречения са мой коментар). Споменава се, че Атанас Чобанов от „Бивол" е публикувал материал за апартаментите на Ирина Бокова в Париж, Лондон и Ню Йорк. „Това е един прагматичен избор. Това е единственото основание" , сподели български дипломат, който напомни, че миналото на Ирина Бокова както и нейното управление на ЮНЕСКО сигурно ще й струват вето от страна на САЩ и Великобритания. Но българският дипломат не каза как европейската комисарка ще убеди Русия да гласува за нея след като нейният предишен работодател е наложил санкции на Москва.
На 5 октомври надпреварата за наследник на Пан Ки-мун влиза в нова фаза, в която постоянните членове на СС (Русия, Китай, Франция, САЩ и Великобритания) ще могат да елиминират кандидати като ползват своето право на вето. Станали вече експерти по въпросите на ООН, българите мислеха, че тяхната двойна кандидатура е безпрецедентна в историята на организацията преди да открият, че през 1991 г. Норвегия също представи двама претенденти. И двамата неуспешни.
Коментар: Тонът в статията на швейцарския вестник „Le temps" от 29 септември 2016 г. 19.33 ч. е с ироничен нюанс. Коментарът на цитирания, но неназован български дипломат по случая е достоен за Цоньо Моникса от кой да е български селски хоремаг. Но какъвто е министърът... такъв е и неговият подчинен. Както се очакваше премиерът Бойко Борисов направи България обект на иронични подигравки в света.