- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ирина Бокова е в челната тройка и първа сред жените, кандидати за поста генерален секретар на ООН
22 Юли 2016 | 07:23
/КРОСС/ Ирина Бокова е сред фаворитите за поста генерален секретар на ООН.
При тайното гласуване българката получи 9 положителни гласа. Толкова е и подкрепата за Сърджан Керим от Македония и бившия външен министър на Сърбия Вук Йеремич.
Фаворит за мястото е бившият премиер на Португалия Антониу Гутериш с 12 положителни гласа.
Според туит на Колум Линч от Форин полиси (@columlynch), първите трима поред са Антонио Гутиереш, Данаило Турк и Ирина Бокова. Смятаната за конкурентка на Бокова Хелън Кларк е шеста. На дъното са Весна Пусич, Кристина Фигерес, Игор Лукшич и Наталия Герман, които се очаква да отпаднат.
Класацията ясно показва, че Източна Европа има превес.
Освен че е в челната тройка Ирина Бокова е и първа сред жените, кандидати и единствена жена от Източна Европа. Широко лансираната теза, че поста трябва да се заеме от жена, по същество дава основание на анализаторите да определят Бокова като човека, който ще оглави ООН.
Очаква се членовете на Съвета да се срещнат отново още следващата седмица, когато ще проведат втория кръг от гласуването. Финалните кандидати ще станат ясни до октомври.
В момента има 12 претенденти за поста на Бан Ки Мун, сред които е и българската кандидатура на Ирина Бокова.
Въпреки че ООН се старае да направи избора на 9-я генерален секретар на ООН максимално прозрачен, първото гласуване се проведе при закрити врата.
Ето част от речта на Бокова при изслушването й през април:
„Моля позволете ми в началото на своята реч да кажа няколко думи за страната от която идвам - България. Това е много стара страна, с традиции и история. След падането на Берлинската стена България тръгна по пътя на демокрацията. Аз съм от поколението, което имаше възможност да работи за въвеждането на демокрацията в България, аз съм част от поколението, което проправи път към демокрацията в страната.
„Мисля, че XXI век трябва да бъде векът на равните права между половете и през този период да се предостави възможността на жените да бъдат равни членове на обществото", допълва още тя, цитирана от БГНЕС.