- 05 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Най-старата болница в Северозападна България - хроника на едно предизвестено сгромолясване
08 Март 2018 | 12:06
/КРОСС/През тази седмица кардиологичното отделение на врачанската болница, най-голямата в Северозападна България, спря да работи временно, съобщава ''БНР''.
От началото на следващата седмица под въпрос е и звеното за инвазивна кардиология. За запазването на тази съвременна и високоспециализирана медицинска дейност се работи активно, увериха от ръководството на лечебното заведение.
Орлин Цветков, изпълнителен директор на болницата:
"Голяма част от лекарите напуснаха през последните седмици и няма възможност за попълване на работните графици, затова отделението временно преустанови дейността си, за което сме уведомили РЗОК, Районния център по здравеопазване и Спешния център, за да може да се подсигури достъп на пациенти с такива заболявания и да се насочат към други лечебни завадения".
Тенденцията на отпадане на важни за болницата отделения силно смущава медицинския персонал.
В началото на следващата седмица спира да работи и звеното за инвазивна кардиология. Досега тази дейност се осъществяваше от дружеството "Медика Кор". За оттеглянето му причините са няколко, посочи изпълнителният директор доц. д-р Кирил Панайотов.
"На първо място е натрупаният дълг на болницата към звеното в размер на 1,6 млн. лева. Заради запорите от други дружества "Медика Кор" трудно получава дължимото за лекувани пациенти, а те са средно по 150 души на месец", поясни доц. Панайотов.
Оздравителният план за врачанската болница, предложен от Министерство на здравеопазването, работи и вече са изплатени пълните заплати на работещите за декември, съобщи на блиц парламентарния контрол министърът на здравеопазването Кирил Ананиев:
"Проблемът идва до инвазивната кардиология, където и апаратурата, и персоналът, който работи, е свързан с частната болница. Министерството на здравеопазването е готово във всеки един момент да закупи ангиограф, т.е. апаратурата, която е необходима за инвазивната кардиология. Обаче хората, които работят вътре, може би, под въздействието на собственика на сегашната апаратура искат да напуснат държавната болница. Това е проблемът - в кадрите.
Това, което искаме още следващата седмица, е да се срещнем със собственика на частната болница, за да можем да го убедим, че тази болница има нужда от това отделение и да не подклажда работещите, още повече че дори той да регистрира такова отделение в частната болница, той няма да може да получава пари от НЗОК през 2018 година.
И тогава излиза, че единственият шанс за хората, които трябва да се лекуват от този регион, е монтанската болница". Ананиев допълни, че здравното министерство ще настоява за среща със собственика на частното лечебно заведение във Врачанската болница, за да го убеди в закупуването на новата апаратура.