• 29 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7529
  •  GBP / BGN 2.3469
  •  CHF / BGN 2.0763
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Кравите скоро може да станат най-големите бозайници на планетата

Кравите скоро може да станат най-големите бозайници на планетата

/КРОСС/ Когато преди около 125 000 години първите съвременни хора напускат Африка и се разпръскват по света, планетата е обитавана от бозайници с огромни размери - гигантски ленивци в Южна Америка, вълнести носорози в Европа и Северна Азия, саблезъби тигри в Северна Америка, вълнести мамути в Евразия. С появата на човека гигантите от късния плейстоцен бързо изчезват. Размерите на оцелелите стават два до три пъти по-малки в сравнение с тези на изчезналите бозайници. Ако човешката дейност, довела до изчезването на древните гиганти продължи, както се очаква, само след няколко столетия най-едрите сухоземни бозайници на Земята ще бъдат кравите, съобщават Ройтерс и Арс Текника, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".

Анализирайки фосилни данни, авторите на изследването от университета на Ню Мексико са установили, че "свиването" на размерите на гигантите от плейстоцена съвпада с географското разпространение на ранните хора по света.
"Обръщайки поглед назад до времето преди 65 милиона години, когато динозаврите изчезват и се появяват едри бозайници, големият размер е също толкова успешен за оцеляването на видовете, колкото и малкият. Всичко това се променя с появата на човека", казва ръководителката на изследователския екип Фелиса Смит.
Специалистите са установили, че с пристигането на хората на дадено място процентът на изчезване на едри бозайници се увеличава. Хората не само избиват древните гиганти за храна на принципа "по-голямото животно означава по-голямо ядене", но и се конкурират с тях за плячка и унищожават хабитатите им.

Ако тенденцията се запази, както се очаква, само след няколко столетия най-големите сухоземни бозайници на планетата ще бъдат кравите, тъй като голяма част от съвременните гиганти - слонове, жирафи, хипопотами, вече са изправени пред заплахата да изчезнат в резултат на човешката дейност и т.нар трофеен лов, отбелязват учените.
Новото изследване противоречи на масово разпространеното схващане, че изчезването на много видове се дължи на климатичните промени.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.