• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

"Галъп": 73% от българите са "за" забрана граждани на мюсюлмански страни да влизат у нас

"Галъп": 73% от българите са "за" забрана граждани на мюсюлмански страни да влизат у нас

/КРОСС/ Мнозинството от българите одобрява да се забрани на граждани на някои мюсюлмански страни да влизат у нас по подобие на политиката на Тръмп. 1,7 милиона българи вече съобразяват бъдещето си с опасенията от тероризъм. В последните четири години тревогата и нетърпимостта към мигрантите са нараснали осезаемо.

Това са част от данните от последното проучване на „Галъп интернешънъл", проведено сред 822 пълнолетни българи чрез пряко интервю между 3 и 10 февруари. Проучването цели да провери темите за миграцията и тероризма, които отново станаха актуални край политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп, напрежението у нас в град Елин Пелин и други, предаде Нова.

„Българите - умерени „тръмписти"?

73% от българите одобрява да се забрани влизането на граждани от мюсюлмански държави в България. 14% са „против", а останалите се колебаят. С това българите на практика одобряват идеята на президента на САЩ Доналд Тръмп.

68% пък споделят мнението, че трябва да се спрат всякакви социални и здравни помощи за ромите. 19% са против такава идея, а останалите се затрудняват да отговорят.

Друга идея от политическия дебат в САЩ по-скоро стъписва българите - всеки да може да носи оръжие. Само 11% са „за", а 76% са „против". Останалите се колебаят. Сред по-младите обаче носенето на оръжие са радва и на малко по-радушен прием.

Сходна е картината и по отношение на евентуална забрана на абортите - друга знакова идея, позната от американския дневен ред, предизвикала наскоро дискусия и в Полша. Само 12% у нас са „за", 69% са „против", а останалите се затрудняват да отговорят. Сред отговорилите „за" личат по-скоро възрастни хора.

Преди изборите в САЩ бе проверено отношението към Тръмп и Клинтън в 45 страни по света. Клинтън се оказа популярна в Западна Европа, Латинска Америка и Африка, а Доналд Тръмп - в Русия и Китай. България тогава се нареди сред страните, в които подкрепата за Клинтън преобладава. Страната ни се подреди едва на 38-о място по този показател сред 45-те изследвани страни.

Тревога от миграцията и тероризма

30% казват, че опасността от терористични атаки влияе на плановете им за бъдещето. 53% отричат да усещат такова влияние, а останалите се затрудняват да отговорят. Това означава, че около 1,7 млн. пълнолетни българи смятат, че непосредственото или по-далечното им бъдеще се влияе от терористичната опасност.

Данните показват все по-големи страхове от миграцията. Вече три пъти в последните четири години „Галъп" проверява мнението по тази тема. Данните от края на 2016-а рязко се различават спрямо тези от 2013-а и 2015-а. В навечерието на 2017 г. страховете изглежда чувствително по-високи.

Изследването на "Галъп" показва преди всичко страх от неизвестното и непознатото. Показва и липса на увереност, че България има достатъчно съпротивителни сили. Обществото вече трудно прави разлика между бежанци и икономически мигранти и понятията се сливат. Нещо повече - в редица изследвания вече проличава сливане и на понятията „миграция" и „тероризъм".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Българина

И за това е нужно изследване!?!?

23.02.2017 22:45:04

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.