- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Вестниците пишат...
15 Декември 2014 | 07:38
/КРОСС/И през 2015 г. замразяват пенсионната възраст
Укриването на осигуровки ще е престъпление
в. Новинар
Възрастта за пенсиониране и през 2015 г. ще бъде замразена. За това се договориха управляващите и синдикатите. В неделя те подписаха меморандум за сътрудничество в социалната сфера. В него е записано, че двете страни ще положат усилия до 31 март догодина да се намери дългосрочно решение по въпросите в системата. След разговорите между премиера Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов и синдикалните организации бе решено, че жените ще се пенсионират на 60 години и 8 месеца, а мъжете на 63 години и 8 месеца.
Премиерът се обяви и в подкрепа на криминализирането за укриване на осигуровки.
Борисов изтъкна още, че трябва да се направи необходимото, за да може да се гарантират доходите и пенсиите.
Стр. 1
Синдикати и правителство се разбраха: Възрастта за пенсия без промяна и през 2015 г.
Вноската в частен фонд вече по желание
в. 24 часа
Възрастта за пенсия през 2015 г. замръзва на 60 г. и 8 месеца за жените и 63 г. и 8 месеца за мъжете. Нужният осигурителен стаж обаче ще нарасне с 4 месеца и ще е 35 г. за жените и 38 г. за мъжете.
За това се договориха вчера премиерът Бойко Борисов и лидерите на КНСБ Пламен Димитров и на "Подкрепа" Константин Тренчев. До 31 март 2015 г. трябва да има модел за пенсионна реформа, предвижда подписан от тях меморандум.
Допълнителното осигуряване в частните фондове за т.нар. втори стълб за родените след 1960 г. пък вече ще е по желание, пише още в документа. Досега задължително 5% от дохода бяха осигуровка в частен фонд, докато от 1 януари хората ще избират дали да не ги прехвърлят в НОИ.
Стр. 1
Слабият банков надзор свали рейтинга на България
Ако правителството продължи да оказва подкрепа за банките, оценката ще бъде понижена отново
в. Капитал Daily
Влошаването на финансите на България вече е напълно видимо и за външните инвеститори, след като в петък Standard&Poors понижи рейтинга на България до "боклук". За последно България имаше такъв показател през 2004 г., когато беше вкарана в инвестиционното семейство от S&P. Причината за понижението сега са кризата с КТБ и ликвидният проблем на ПИБ от лятото, които наложиха държавна подкрепа. Роля за понижения рейтинг е изиграло и влошаването на държавните финанси. Последното е свързано със слабия икономически растеж и дефлацията. Все пак българската държава остава със стабилна перспектива в рейтинга благодарение на ниската задлъжнялост на публичния сектор.
По -ниският рейтинг за държавата означава, че тя ще се финансира при по-високи лихви на пазарите (външни и вътрешни). А само през следващата го -дина правителството планира да тегли над 8 млрд. лв., за да покрие стари задължения и бюджетния дефицит.
Освен върху държавния дълг това е удар върху кредитирането за бизнеса и домакинствата, като едновременно с това отблъсва потенциалните инвеститори, от които България зависи за подхранване на икономическия й растеж.
Всъщност още в края на 2013 г. агенцията предупреди, че политическата и икономическата нестабилност в България са заплаха за рейтинга. Тогава обаче представители на кабинета "Орешарски" неглижираха проблема и атакуваха агенцията, че използва политически, а не икономически аргументи за позицията си. Една година по-късно е факт, че страната изпадна сред страните в Европейския съюз в най-незавидно положение, като само пет държави са с по-лош кредитен рейтинг от българския (виж графиката).
Очаквано понижение
Понижението на рейтинг на два пъти в рамките на година не се случва толкова често. Първото беше на 13 юни, когато агенцията свали дългосрочния рейтинг в чуждестранна валута от BBB на BBB-, а краткосрочният - от A-2 на A-3. Точно една седмица по-късно банковият регулатор постави под специален надзор четвъртата по големина на активите банка в страната КТБ, а по-късно отне лиценза й. Междувременно се наложи държавата да стабилизира втора банка, Първа инвестиционна банка (ПИБ), и да търси заем за подпомагане на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, като общият размер на подкрепата се изчислява на 3.5% от БВП. Тези събития са в основата на второто за годината понижение на дългосрочния рейтинг от BBB- на BB+ със стабилна перспектива, а на краткосрочния - от A-3 на B.
"Понижението на рейтинга е следствие на виждането ни за влошеното състояние на банковата система, което доведе до необходимост България директно и индиректно да окаже подкрепа на третата и четвъртата по големина банка", пише в становището на S&P. Агенцията отчита още влошеното състояние на държавните финанси, дължащо се на слабия икономически растеж и продължаващата дефлация. Прогнозата на експертите е това да доведе до поемането на нови дългове през следващите три години, като задлъжнялостта ще доближи ниво около 30% от БВП при 23% към октомври 2014 г. и 12% през миналата година.
В анализа си от S&P изтъкват вината на регулаторните органи за създалата се ситуация в банковия сектор. "Ние вярваме, че пропуски на надзорните органи допринесоха за проблемите в системно важната банка КТБ", посочва агенцията. Според становището й ще бъде от ключово значение дали държавата ще продължи да подпомага финансовия сектор в бъдеще. Ако това се случи, рейтингът на страната ще бъде понижен отново, заявяват от S&P.
Другите две агенции, които дават кредитен рейтинг на България Moody's и Fitch, все още не са променили становището си за България. Според Fitch Ratings България все още е на инвестиционно ниво с дългосрочен рейтинг от BBB-, а според Moody's оценката е Baa2, което е две степени над статуса "боклук".
Какво следва
Според агенцията все пак ниската задлъжнялост на България компенсира рисковете във финансовия сектор, а агенцията допуска повишение на рейтинга, ако се поправят слабостите в банковия надзор и се повиши потенциалът за икономически ръст. За връщане на по-добра оценка може да се разчита и при привличането на повече преки чужди инвестиции, както и ако икономиката расте по-бързо от очакванията на експертите от S&P. Самата агенция обаче не е оптимистично настроена и намалява прогнозата си за среден ръст на българската икономика в периода 2014 - 2017 г. на 1% при предишно очакване за малко под 2%.
"Убедени сме, че в най-скоро време агенцията ще има основание да преразгледа своето мнение", коментира финансовият министър Владислав Горанов в официално изявление. Според него агенцията не е взела предвид положителните резултати от предприетите мерки на новото правителство за свиване на бюджетния дефицит, както и възстановените плащания по оперативна програма "Околна среда". Горанов отхвърля упреците, че ниският икономически растеж и дефлацията са частно български проблеми, и припомня, че Европейската комисия разработва специален план за справяне с тях на общностно равнище.
Върху необходимостта от предприемане на мерки в тази насока обърна внимание и анализ на S&P, излязъл през октомври, в който се посочва, че икономиките в еврозоната все още не са се възстановили от финансовата криза. Според експертите прилаганите монетарни и фискални мерки помагат само за краткосрочното стабилизиране на икономиките. В друг анализ на агенцията се посочва, че геополитическите събития са причина за нарастващи рискове, които могат да доведат до преразглеждане на суверенните рейтинги. Ключови според S&P са конфликтите между Русия и Запада, както и вълните от насилие в Близкия изток. По-следните суверенни оценки на S&P са разнопосочни, като на 5 декември агенцията понижи виждането си за Франция от AA+ на AA и на Италия от A3 на BBB-, но повиши рейтинга на Ирландия от A- на A, като потвърди и първокласния ААА на Великобритания.
Стр. 3
Разделят учебниците за първи и втори срок
Пишат единна история, сегашните книги пълни с грешки,алармират преподаватели
в. Монитор | Ани Ефтимова | 15.12.2014 | 00:01 | Стр. 1
Учебниците да се разделят на две - за първия и за втория срок на учебната година. Тази мярка предлагат родители с цел да се намали тежестта на раниците на децата. "Идеята е да не носят децата нещо, което в момента не изучават", обясни гл. редактор на "Академика БГ" Евелина Гечева.
Според родителите трябва да се въведе и стандарт за размер и тегло на учебниците и учебните тетрадки. По този начин за всяко пособие ще се въведе максимално допустимо тегло. Неотдавна от МОН предложиха да се въведе по един учебник за предмет, изработен от специална хартия, за да е по-лек.
За един учебник по история настояха пък преподаватели от столични училища. Целта е децата да получат еднакви знания, които да покриват изискванията за кандидатстудентските изпити по история. "В момента в различните учебници има различна информация. А самите пособия са пълни с грешки", алармира преподавателят от СУ Румяна Йорданова.
Стр. 1
От 2015 г. и вноските за втора пенсия ще могат да се прехвърлят към НОИ
Под натиска на синдикатите правителството се съгласи отново да замрази възрастта за пенсия, което предизвика гнева на работодателите
в. Сега
От 1 януари всеки, роден след 31 декември 1959 г., ще може да избира дали да продължи да се осигурява за втора пенсия в универсален пенсионен фонд, или вноските му да отиват единствено в Националния осигурителен институт. Работещите тежък труд също ще избират дали да се осигуряват в професионален фонд, или само в първия стълб. Възрастта за пенсия за трета категория се замразява за втора поредна година, но пък стажът ще се увеличи с 4 месеца от 1 януари. За военни, полицаи и магистрати се въвежда минимална възраст за пенсиониране. Умишленото укриване на осигуровките от работодателите и от самоосигуряващите се ще се наказва със затвор.
Тези радикални промени в осигурителната система бяха договорени на среща между премиера Бойко Борисов, социалния вицепремиер Ивайло Калфин, финансовия министър Владислав Горанов и синдикатите. Двете страни подписаха меморандум, според който до края на март трябва да се намери дългосрочно решение за пенсионната реформа. На срещата изненадващо не бяха поканени работодателите. "Правителството е било насилено да се откаже от това, заради което беше избрано - реформите. Не сме запознати с какви аргументи е постигната тази капитулация! БСК категорично отказваме да признаем легитимността на това сепаратистко споразумение", заявиха работодателите. До дни ще е ясно дали работодателските организации ще се оттеглят от националния тристранен съвет.
Възможността за избор къде да отива вноската във втория стълб на задължителното осигуряване няма да увеличи осигурителната тежест за бизнеса и служителите, тъй като тя ще се запази на 17.8%, разделени в съотношение 60:40. Ако искат да се осигуряват само в НОИ, хората ще подават декларация, с която пенсионните фондове ще прехвърлят там натрупаното в индивидуалните партиди. Работещите първа и втора категория също ще могат да избират дали работодателят им да продължи да ги осигурява и в професионален фонд, или да прехвърли тази осигуровка в НОИ.
"Пенсионната система е така кърпена, че не може да функционира. Затова се намесих в тези разговори, защото на практика, както години наред за банковата система, така сега за пенсионните фондове, всички партии и политици политиканстват и си слагат главата като щрауса в пясъка. Айде, пенсионните фондове да започнат да си плащат, могат или не - кой би бил против демокрацията? Какво е демокрацията - да те задължат някъде да си внасяш парите? Демокрацията, така както аз я разбирам, е всеки да може сам да избере това, което счита за себе си като най-правилно", коментира премиерът Бойко Борисов.
От асоциацията на пенсионните дружества не коментираха мярката. Работодателите не я приемат. "Особено тревожен сигнал е потвърденото от правителството предложение на синдикатите родените след 1960 г. да избират дали да се осигуряват и в универсален пенсионен фонд, или изцяло само в НОИ. В комбинация с появилите се през последните дни в публичното пространство идеи за национализиране на УПФ това е повече от притеснително и създава предпоставки за допълнителни сътресения в осигурителната система. Принципно подкрепяме правото на избор, но то не трябва да нанася удар върху осигурителния сектор, а да е при гарантиране на категорична равнопоставеност между НОИ и УПФ", заявиха от БСК.
Въпреки че в последните дни ГЕРБ и реформаторите заговориха за по-смекчен ръст на възрастта за пенсия за трета категория работещи - от 2 месеца вместо 4 месеца, изненадващо Борисов се е поддал на натиска на синдикатите за замразяването й. Така и през 2015 г. мъжете ще се пенсионират на 63 години и 8 месеца, а жените - на 60 години и 8 месеца. Стажът обаче ще се увеличи с 4 месеца и за мъжете ще са необходими 38 години, а за жените - 35 години. През седмицата КНСБ излезе на протест с искането да се замрази възрастта за всички. От ГЕРБ и РФ твърдяха, че няма как да има още едно спиране на реформата. "Поех ангажимент лично да разговарям с г-н Михаил Миков, с г-н Лютви Местан, включително и с Волен Сидеров, и с БДЦ, защото те само преди няколко месеца се провалиха в тази реформа. Тогава взеха най-лесното решение да я замразят. Те не отмениха четирите месеца, просто казаха - така или иначе 2014 г. е празна за България, в историята няма да я има тази година", коментира Борисов.
С решението на практика се бламира социалният министър Ивайло Калфин. Няколко часа преди срещата той написа във "Фейсбук": "Пенсионната възраст трябва да достигне 65 г. за трета категория труд, 57 за първа и 62 за втора. След това ще се обвърже с продължителността на живота. Ако това не стане, трябва по-значително да се увеличават осигурителните вноски. Или пък да "гарантираме" мизерните пенсии. Предлагам това да се случи на малки стъпки с по 1 до 3 месеца годишно. Съвсем поносимо. Не виждам причина да отлагаме и да продължаваме да държим хората в напрежение и несигурност и те да не знаят кога ще се пенсионират". След срещата той заяви: "Държа на мнението си, че пенсионната система в този вид обрича на мизерни доходи сегашните и бъдещите пенсионери. Тя трябва да бъде сериозно поправена. Приех да увеличим периода на преговори с 3 месеца единствено за да намерим трайно решение.
Другата стъпка е въвеждане на минимална възраст за работещите в специалните ведомства от догодина. Не е ясно как кабинетът ще успее да я прокара, защото при всяко заговаряне за възраст за пенсия за полицаи и военни те също протестират. "Доколкото разбрах от синдикатите, разговори са проведени вече с огнеборци и с други. Искам да разделим тези, които са на улицата - полицаи, жандармеристи, пожарникари, които гасят пожарите и реално рискуват живота си, дишат дима, да имат едни условия на пенсиониране и тези, които са с чантите, да могат да работят по-дълго. Аз съм сигурен, че ако питаме колегите от ДАНС, ако и 70 г. им направим възрастта за пенсията, те няма да протестират при тези заплати, които имат", разясни Борисов. Служителите в специалните ведомства излизат в пенсия при 27 години осигурителен стаж, от които 2/3 специализиран. Според данни на НОИ средната възраст за пенсиониране при тях през м.г. е била 50 г. и 5 м., а през 2012 г. - 49 г. и 7 м.
ОТСРОЧКА
Пенсиите на работещите в първа и втора категория, които ще се пенсионират от 1 януари до края на март, ще продължат да се плащат само от НОИ. Професионалните фондове ще преведат натрупаното по сметките на тези хора в института. Трайно решение на въпроса трябва да бъде намерено заедно с останалите параметри на пенсионната система за три месеца.
Стр. 1, 3
Санират 75 000 панелки
Вадят първия 1 млрд. за ремонтите по немски модел
в. Стандарт
Санирането на 75 000 панелки започва още напролет, научи "Стандарт". Кабинетът ще осигури 1 млрд. лв. за ремонтите по различни европрограми. Това е близо половината от 2,2 млрд., нужни за пълната промяна на панелки и ЕПК-сгради. Днес премиерът Бойко Борисов ще запознае германския канцлер Ангела
Меркел с програмата на правителството за обновяване на жилищата, която е по немски модел.
Подаването на документите за саниране може да започне още в началото на януари, обясниха експерти. Желаещите ще дават заявления в общината, а самите ремонти стартират до броени месеци. След санирането се очаква всяко домакинство да спести между 30 и 50% от разходите си за отопление.
Стр. 1