- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
България приема между 50 и 100 бежанци до края на годината
06 Ноември 2015 | 12:44
/КРОСС/Очаква се България да приеме между 50 и 100 бежанци до края на годината, заяви в Атина вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Ивайло Калфин се включи в 11-тата световна среща на българските медии, която се провежда в Атина. Той говори пред десетките български журналисти от цял свят по горещата тема за бежанците.
„Предпочитанията са ни за сирийски граждани, семейства - мъж, жена и деца. Хора, които по-лесно биха могли да се интегрират в България, включително да имат образование или да имат готовност да получат съответната образователна степен или професионални умения и да запълнят търсене на работни места на пазара на труда. Не са много хората, които ще дойдат в България - тук не говорим и за квоти, а за проява на солидарност. Финансирането също идва от европейския бюджет. Хората ще бъдат настанени в центровете за бежанци. България няма нужда от горещи точки, няма основание да се говори за страната ни като такава", каза Ивайло Калфин.
Той бе категоричен, че ЕС трябва да установи ясни и точни правила за управление на бежанската вълна.
Според Калфин проблемът с бежанската вълна в Европа не е в количеството на бежанците - Петстотин милионна Европа може да поеме 1 млн. бежанци. „Проблемът е, че по начина, по който процесът се управлява към момента, се създава чувството, че той е буквално неуправляем. Усеща се несигурност, все едно никой не знае колко ще продължи, докога ще продължи и какво ще се случи с идващите хора в европейските страни", посочи вицепремиерът.
По думите му има няколко мерки, които ЕС трябва да приеме задължително, за да започне наистина да управлява този процес адекватно. „Позицията на страната ни е, че ЕС трябва да си даде ясна сметка колко точно бежанци може да приеме. След това, ЕС трябва да си даде сметка какъв е профилът на бежанците, които може да приеме", поясни той.
По думите му приоритет трябва да бъдат хората, които действително бягат от войната, пред онези, които търсят по-добро място за живеене и са водени от икономически подбуди.
„България регистрира всички, които влизат на нейната територия. Ние не подминаваме никой, който е влязъл и потърсил убежище. Няма нужда да се говори тук за създаване на горещи точки, ние си вършим работата. Истината е, че България не е търсена от бежанците. Те продължават към страните от Западна Европа, защото ние нямаме възможност да им предложим това, които другите държави им предлагат. Но това не значи, че проблемът ни е подминал. Напротив, няма страна в Европа, която да е подмината от този проблем", изтъкна още вицепремиерът.