- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Първанов: Лоша новина, тежка загуба за България
03 Декември 2014 | 10:57
/КРОСС/Георги Първанов, президент на България в периода 2002 - 2012 година, пред Валерия Велева, в. "Преса"
- Как ще коментирате, г-н Първанов, новината, че Русия спира „Южен поток" заради България?
- Като много лоша новина за България. „Големият шлем" сега ще го вземе Ердоган. Защото Русия ще построи не само втори газопровод към Турция, който да достига и до границата с Гърция, но между Москва и Анкара се вижда сътрудничеството и в ядрената сфера. Като прибавите към това и петролопроводите, които ще предоставят значителни възможности на турската икономика, наистина се получава „Голям шлем", но не за нас. Всичко това е съпроводено и с отстъпки в цената. И ние трябва да си направим дебата за отговорността на няколко правителства от началото на 2009-а досега и защо пропуснахме шанса да направим големите си енергийни проекти необратими. Фактът, че се говори за газов терминал в Турция на границата с Гърция като изход към Европа, показва, че ние просто сме заобиколени. Решението не е антиевропейско. То е отговор на нашата нерешителност и неготовност да работим за националния си интерес.
- Критиците на „Южен поток" подчертават, че с отхвърлянето на този „загробващ проект" ние сме извоювали своята енергийна независимост.
- Да, ние ставаме най-независимата държава в Европа. От нас вече нищо няма да зависи. Това е същото като със „Син поток". Навремето Иван Костов не искаше „Син поток" и той мина през Турция, а ние загубихме от нереализирани такси. Сега Русия увеличава доставките по „Син поток" с няколко милиарда и вместо „Южен поток" ще правят друг газопровод. Така че този, който печели, е за сметка на България. И тези, които се радват, го правят на българския гръб. България е губеща от тази ситуация и нейният интерес не е защитен.
- Президентът Плевнелиев обяви, че България не е знаела досега какво би спечелила от „Южен поток" и че са били известни само разходите по проекта.
- А какви разходи има България към момента? Това са безумни работи! „Южен поток" е мащабен европейски проект, с чието спиране и България, и Европа губят. Печели Ердоган, който показа висш пилотаж в дипломацията
- „Ню Йорк таймс" обяви, че това е голяма победа за президента Обама и за ЕС.
- Да, това е победа за американците и за чиновниците от Брюксел, но за Европа не е победа. Европа има нужда от газ и петрол. Откъде ще дойде, ако не от Русия.
- Една от налаганите досега тези, с която се гордеехме, бе - България енергиен център на Балканите. Сега Турция ни дръпна килимчето.
- Турция става ключов елемент в бъдещето на Европа. България можеше да изглежда по друг начин на енергийната карта на Европа, ако не бяхме пропилели този шанс.
- Според Трайчо Трайков „руският президент показа мускули на Запада, за да излезе от изолацията". Възможен ли е такъв коментар?
- Трайчо Трайков да не се изказва по геостратегически въпроси. Изходът на Русия не е само „Южен поток". Руснаците имат изход и към Китай, и към Азия за транзитиране и доставки на газ. За тях този проблем не съществува. Проблемът възникна за нас. Да припомня, че България има една задлъжнялост към „Газпром". Руснаците накараха Украйна, зад която стоят цяла Европа и Щатите, да си плати. Какво ще им попречи да ни спрат кранчето и да кажат: „Платете си първо и тогава продължаваме с доставките!"? Ние сме на прага на зимата със заплаха за доставките.
- Има още една хипотеза - Москва намира удобен начин за излизане от този скъп проект, чието финансиране не е осигурено, обявявайки София за виновна за спирането на строителството му.
- Да, има такава хипотеза. Но истината е, че ние сме дали основание да ни отрежат. Второ, това си остава хипотеза, която не можем да я докажем, особено при заявеното намерение на руснаците да разширят влиянието си през Турция. Те не са казали: „Нямаме пари или имаме проблеми и няма да доставяме газ на Европа." Те обявяват, че доставят газ на Турция, ще доставят на Европа, но не и през България.
- Съзряхте ли обидна нотка в изказването на Путин, че ако България е независима страна, тя трябва да поиска компенсации от ЕС за спирането на проекта, тъй като той щял да носи на бюджета ни 400 милиона евро годишно само от транзитни такси?
- Има такава нотка. Това е откровен сарказъм. Но истината е, че и ние се постарахме в името на такова отношение към нас. И от Запад, и от Изток към нас проявяват неглижиращо отношение.
- Ще има ли отражение този ход на Путин върху нашата национална сигурност?
- Само преди няколко дни премиерът Борисов заяви, че на наша територия няма американски бази. Ако си спомняте, аз имах една теза - България печели от руски газопроводи и от американски бази. Ние сега нямаме нито бази, нито газопроводи и сме тотално независими. Какво ни пречеше да имаме бази, да построим газопроводите и ядрените централи и така да си осигурим сигурността и в икономически, и във военен план. Аз съм изключително обезпокоен за бъдещето на страната. Надявах се това да е някакъв блъф, но е ясно, че Русия е взела окончателно своето решение. По-меродавно становище от мнението на Путин в Русия не може да има.
- Какво трябва да правим оттук нататък? Правителството обяви, че чака писменото становище на руската страна.
- Внимателният прочит показва, че може да се опитаме да се върнем в играта, в мача. Докато чакаме да дойде официалното становище на „Газпром", българската дипломация трябва не просто да си изясни пасивно позицията, а да се опита да се върне в мача.