• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Илияна Йотова: Не искаме президент-грешка

Илияна Йотова: Не искаме президент-грешка

/КРОСС/ Искаме силно и равноправно участие на България в ЕС, не да сме изпълнители на чужда воля, казва кандидатът за вицепрезидент Илияна Йотова в интервю за КРОСС

 

Г-жо Йотова, как оценявате първия тур на изборите за президент и вицепрезидент и кампанията, която го предшества?

За първи път ГЕРБ падна на избори. Направихме сериозна кампания, която мобилизира не само членовете и симпатизантите на Българската социалистическа партия. Подкрепиха ни хиляди хора в инициативни комитети във всички общини, които продължават да се създават и досега. И най-вече стотици хиляди български граждани. Имаме ясна и точна програма за гарантиране на националната сигурност и за битката с престъпността. Представихме конкретни предложения за развитие на икономиката, за диалога с институциите, за да преодолеем заедно бедността. Приоритет за нас е образованието и справянето с демографската катастрофа. Не на последно място от изключително значение се оказаха личностите на кандидатите. Ген. Румен Радев е достоен български офицер. Опонентите ни го обвиняват, че не разбира от политика, защото не е участвал в нея досега. Аз обаче казвам, слава Богу, че не се е занимавал с политика. Той е човек, който през целия си живот е защитавал единствено интересите на България и на българските граждани.

Борисов изненада дори собствените си привърженици с признанието, че е сбъркал с издигането на Цецка Цачева...

Г-жа Цачева се явява на президентските избори като грешка. Така каза министър-председателят, който я издигна. Ние не искаме президент-грешка. Достатъчни ни бяха последните пет години. Искаме достоен, интелигентен, знаещ президент, какъвто е ген. Радев. От изборната нощ Борисов експлоатира страха, заплашва българските граждани. Превръща се в образ на страха. Румен Радев е лицето на надеждата.

Как ще коментирате общата тенденция, подета от кметовете на ГЕРБ преди балотажа да заплашват, че ако българските граждани не подкрепят техния кандидат, ги чакат страшни неща?

Репресията на ГЕРБ след първия тур ескалира. Започнаха масово да купуват гласове.  Кметове от ГЕРБ се превърнаха в наказателна рота и тръгнаха да заплашват хората. Заплашват със спиране на тока, със затваряне на детските градини и световен апокалипсис, както казва кметът на Сливен. Градоначалникът на Септември пък се разхожда в изборния ден в секции, за да заплашва директно хората. Други пророкуват как ще спре санирането. Ако продължават така, хората ще ги изгонят с камъни. Вече имаме такъв прецедент. Спомнете си Варна.

Вече казахте, че за втори тур няма да променяте кампанията си, ще продължите с разговори с хората. Има ли групи граждани, до които не успяхте да достигнете до първия тур или такива, които не успяхте да убедите и какво ще направите, за да сторите това сега?

Надявам се на втория тур да излязат още повече български граждани и да ни подкрепят. Мисля, че самочувствието на хората и преодоляването на страха ще бъдат показателни на 13 ноември. Аз не деля гражданите на групи. Ние бяхме в над 300 населени места по време на предизборната кампания - големи и по-малки градове, села. Срещнахме се с всички, които поискаха да чуят какво предлагаме като кандидати за президент и вицепрезидент, отговорили сме на всички зададени въпроси. Така ще продължим и в дните, които остават до втория тур. Ще се срещнем с учители, с представители на малкия и средния бизнес, с хора, буквално задушени от монополите. Ще говорим за това как може да бъде променена данъчната система в страната, какви ще са ползите от това. Ще се вслушаме във всеки съвет и всяко мнение.

Кои са най-големите проблеми и страхове на хората?

Хората нямат увереност в утрешния ден. Огромна бедност и мизерия, ниски доходи, с които едва свързват двата края - проблемът за оцеляването е основният. Чух родители, които съветват децата си да напуснат страната и да търсят късмета и бъдещото си навън. Това не е нормално, не е човешко. Голям е страхът за личната сигурност. Българските граждани се страхуват да останат вкъщи сами, почти няма неограбен дом. Това е позорна статистика. Хората са се наслушали на предизборни обещания и не им вярват. Затова очакванията към нашата кандидатпрезидентска двойка са толкова големи.

Като че ли вече няма шанс за дебат между вас и Пламен Манушев. Защо не го пускат?

Защото го е страх. Поканих го още преди първия тур, тогава замълчаха. В сряда видяхте празния стол в студиото на Нова телевизия. И пак мълчание. Дори няма смелостта да ми откаже. Не искам да спекулирам по тази тема, но страхът е очевиден. Твърдя, че този човек е очевидно неподготвен да бъде вицепрезидент.

Най-много опонентите ви ви нападат по линия на ЕС и НАТО. С вадене на думите на Румен Радев от контекста за НАТО и Ньойския договор и с други спекулации по темата те ви поставиха в непрекъснат обяснителен режим за позицията ви по отношение на членството на България в Алианса и ЕС. Г-жа Цачева продължава кампанията си с тезата, че българските граждани трябва да избират между европейска България и връщането й в едни отминали времена. Какво бихте казали на опонентите си и на избирателите?

Нямам никакво намерение да влизам в каквито и да било обяснения. Бих посъветвала г-жа Цачева да отвори учебниците си по история, които сигурно й стоят прашасали някъде в библиотеката и да прочете какво се е случило през 1919 г. След това да изслуша записи какво точно е казал г-н Радев. Вероятно не го е доразбрала, но сигурно това е трудно за нея. Нека се постарае да вникне в думите му какво точно е искал да каже със сравнението с Ньойския договор. Всичко останало е спекулация, която е толкова елементарна, че не може дори да събуди интереса на българските граждани. Нашата политика е съвършено ясна. Ние искаме силно участие на България в ЕС! Не периферия, а страна, която наравно с всички останали формира, ръководи и определя общата европейска политика. Не приемаме да се превръщаме в територия за експерименти на други държави от Европейския съюз. Това не бива да се допуска повече. Ние не искаме да сме зависими от чужд интерес. За съжаление, днешните управляващи са зависими хора. Ако не бяха, щяхме да имаме „Белене", „Южен поток" и генерален секретар на ООН. За всички тези провали е отговорна безхаберната ни външна политика, на която й диктуват чужди решения и те безропотно се изпълняват.

По отношение на членството ни в ЕС и НАТО. Този, който твърди, че г-н Радев ще извади страната от тези два съюза,  е невеж, неграмотен и означава, че няма никакво понятие от международни договори и отношения между национални и международни институции. Ние искаме равноправно участие, така че да бъде зачетен интересът на всяка държава.

БСП остро критикува външната политика, водена от кабинета „Борисов" 2 в лицето на министър Даниел Митов и дори заяви готовност за вот на недоверие. Какъв курс бихте поели по отношение на дипломацията на България в качеството си на вицепрезидент, ако спечелите изборите през ноември?

По-неграмотен външен министър не сме имали в целия 27-годишен преход. И мисля, че какъвто и да е резултатът от изборите, той ще бъде сменен от премиера Бойко Борисов. Защото на няколко пъти го вкара в тежки скандали и конфликти, които се отразиха на България и й сложиха позорно петно. България се превърна в нарицателно за страна, която не може да защити националния си интерес и предава собствените си хора. Вижте какво стана с Ирина Бокова! Няма нужда г-н Борисов от подобни министри. Външният министър Митов, военният Ненчев и настоящият президент Плевнелиев са хора, които поставиха България в изолация. Те не разбират какво трябва да бъде мястото ни в рамките на ЕС и ни превърнаха във васална страна. Доникъде сме с подготовката на председателството на ЕС. Вече ни се смеят в Европа и няма да ни помогне изхвърлянето на Кунева и Митов от този процес. Трябват спешни мерки, министър-председателят е отговорен, защото той пое организацията му. Не разбират,  че извън ЕС имаме нужда от добри икономически и културни връзки с Русия и азиатските държави, нужда да се върнем на арабския пазар. Просто техният мащаб на мислене е твърде ограничен.   

Поправими ли са отношенията ни с Русия и какво може да направи президентската институция за това предвид обвързаностите ни с решения на ЕС и НАТО?

Ние предлагаме промяна - активно участие на България. И досега многократно настоявахме да определим националния си интерес по отношение на Русия. Ролята на президента за това би могла да е огромна - и като влияние, и като възможност да намери пресечна точка между институциите и политическите партии в страната. Ние имаме нужда да бъдем част от онази неформална коалиция на европейски държави, които искат спиране на санкциите срещу Русия. Гласове за това идват от Германия, Франция, страните от Централна Европа. Санкциите вредят най-вече на европейската икономика и докараха до фалит много от земеделските производители. Да не говорим, че в чисто политически план рестрикциите не доведоха до нищо. Един от първите Консултативни съвети за национална сигурност (КСНС) трябва да бъде за уточняване на българската позиция по този въпрос. Гласовете в Европа за отпадане на санкциите се засилват все повече и България може да изложи своите аргументи и да стане част от намиране на добро и разумно решение за Европа. Русия е ключовият съюзник в борбата с международния тероризъм, Ислямска държава и за разрешаване на близкоизточните конфликти.

Не по-малко важни днес са и отношенията ни с Турция - както заради бежанския поток и  енергийните проекти, така и заради транспортния проблем, а и просто като съседни държави. Готови ли сте с г-н Радев за среща с Ердоган и какви ще бъдат националните интереси, които ще защитавате в разговори между двете страни?

Не е въпрос да се проведе една формална среща. По-важно е с каква позиция ще отиде България. Очевидно ние трябва да търсим гаранции за справяне с мигрантската криза. Като страна-член на ЕС трябва да настояваме активно да бъде подписано споразумение с Турция. За нас е особено важно да бъде договорена реадмисия на мигранти на трети държави от наша територия обратно към Турция. Трябва да се води диалог по посока на решаване от турска страна на необходимите критерии за отпадане на визите. Не можем еднолично да искаме в Европа да отпаднат визите, при положение че не са изпълнени всички критерии, както направи министър-председателят Борисов. Ние сме отворени за диалог с всички съседни държави, защото атмосферата и мирът в тази част на Европа са изключително важни.  На Балканите винаги е имало сложни отношения, но България е била гарантът за мир и добросъседство. Смятам, че това е най-правилната политика, която със зъби и нокти трябва да отстояваме и занапред.

В обществото има напрежение, породено от страховете от мигранти и бежанци. Вие работите активно по този въпрос в качеството ви на евродепутат. Как се справят управниците ни?

Ако България продължава да бъде немият свидетел на начина, по който се разрешава мигрантска криза, има огромна опасност да се превърнем в бежанското гето на ЕС. ТОва са серизони проблеми, които независимо дали ни предстоят избори или не, трябва да разрешим. Какво и да говори вътрешният министър Румяна Бъчварова, границата ни днес е тотално пробита. Сериозно развита е трафикантската мрежа, която доставя ежедневно по няколкостотин души. За разлика от нас, Сърбия много сериозно контролира границата си. Само от началото на годината е върнала 15 хиляди души. Друг е въпросът дали нашите служби са ги хванали. Ако не са, това е изключително опасно, защото не знаем кой е на наша територия.

Никой у нас не коментира една среща на министрите на отбраната на страните по т.нар. балкански маршрут, включително Сърбия, която не е член на ЕС. Българският военен министър дори не беше поканен. Очевидно Европа няма доверие на политици като него, затова го изхвърля от сериозния разговор какво следва след окончателния провал, който е на път да се случи, на споразумението между ЕС и Турция за връщане на мигранти от Гърция обратно на турска територия. 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Ти си грешка на природата - с 2 см чело! Да не се вижда опасността за националната сигурност свързана с избора на кандидата на БСП в толкова чувствителен момент и огромни предизвикателства пред българското членство в ЕС и НАТО е най-малкото престъпно невежество или самозаблуда! Така че, в неделя ние не просто ще харесваме един или друг кандидат за президент, кой е по-харизматичен и кой по-не, защото това не е конкурс за миски, нито авиошоу, а това накъде отива България. Когато „отвратените“ не гласуват или с „не подкрепям никого“, „отвратителните“ печелят изборите + 450 000 ДПС гласа!

10.11.2016 17:12:09

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.