- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Бедствия в половин България (обновена)
04 Декември 2014 | 08:29
/КРОСС/Бедствия в половин България, заради пороите и студа. Затворени пътища, наводнени улици и дворове в някои населени места - така изглежда обстановката в Югоизточна България.
Ситуацията със язовира в с. Зорница, общ. Средец, вече излиза от контрол.
Сто души от две села в бургаската община са евакуиранирани. Очаква се на място да пристигнат хидроинженери, които да определят какви спешни мерки трябва да се предприемат, за да не прелее язовира. Евакуираните са от селата Радойново и Драката, посочи кметът на Средец Иван Джабов.
Уведомени са всички кметски наместници на двете села - Радойново и Драка за да могат да евакуират хората в по високите части на селото, тъй като водата от язовир "Зорница" вече излиза от контрол. 50 сантиметра остава за да може водата да прелее през стената. Преливника е в добро състояние. Работиме, но не можем да извадим това количество вода, което се е събрало в язовира.
От община Средец са изпратили техника на място. По всяка вероятност ще бъде разширен преливника на язовира, за да се увеличи дебита му и водата да не прехвърля язовирната стена.
Частични наводнения има в Бургаско и Сливенско. Силният вятър затвори Пристанище Бургас. Няма пострадали и щети.
В другия край на страната - заради студа и заледяванията в някои селища беше обявено бедствено положение. Леден кошмар е в Белоградчик. Цялата община бедства. Ток няма в 25 населени места в област Видин.
Бедстващите хора са близо 7000 души заради заледени електропроводи и паднали върху тях дървета. Екипи на ЧЕЗ се опитват да отстраняват авариите. Засега прогнозата е, че ток ще има или днес или най-късно в петък. Днес и утре учениците в Белоградчик няма да учат.
Река Мартинка е преляла край димитровградското село Злато поле след падналите валежи през последното денонощие. През септември същата река причини наводнения в общината. Снощи е бил затворен за преминаване пътят за Симеоновград, който минава през селата Брод, Злато поле и Райново.
В Димитровград вече е сформиран общински кризисен щаб, който следи нивата на реките и язовирите в района. Засега пряка опасност за хората и риск от наводнения на сгради няма.
Два от потенциално опасните язовири в Шуменска област вече преливат. Това са язовир „Кълново" и язовир „Янково". „Ако валежите продължат, вероятно ще започне преливане и на язовир „Александрово", каза за Радио Шумен Наско Канавров от Басейнова диракция.
Като потенциално опасни са определени язовирите, които са в близост до неселени места. „Към момента няма риск от наводняване, тъй като водните количества са малки", допълни Канавров. Ситуацията се наблюдава непрекъснато.
Други четири язовира в Шуменска област също преливат. Това са язовирите „Конево 2", „Станянци", „Бяла река" и „Мингишево". Язовир „Тича" се изпуска, нивото е на 7-8 метра от кота преливник. Язовирите „Кълново" и „Дибич" преливат, но и при двата водоема няма опасност от инциденти. „Реките са в коритата си", уточни Канавров.
26.9 л/кв. м е количеството паднал дъжд в община Шумен през денонощието, съобщиха за Радио Шумен от Метеорологичната станция в Шумен. В областта, най-обилни са били валежите в района на Риш - 33.4 л/кв. м. Във Велики Преслав падналият дъжд е 28 л/кв. м, за Върбица - 26.2 л/кв. м, Смядово и Венец - около 22 л/кв.м. На станцията в Царев брод са измерени 23.2 л/кв.м, в Хърсово - 18.1 л/кв.м, и в Нови пазар - 14.4 л/кв.м. Днес се очаква валежите да отслабнат, но утре отново ще вали, като на места - интензивно, уточниха от Метеорологичната станция в Шумен.
Заседание на кризисния щаб започна в община Елхово.
Нивото на река Тунджа край града се е повишило със 17 см и през последните часове то е 3,67 м, при критични за града 4 метра. В ниските части в района има залети земеделски земи и стопански постройки. Продължава непрекъснатото наблюдение над язовирите до селата Трънково и Пчела. От вчера те преливат, но засега не създават опасност за населението.
Дъждът в Ямбол и областта продължава вече трето денонощие.
Преваляванията в Централна и Източна България ще продължат през целия ден, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН. В Дунавската равнина все още ще има условия за образуване на поледици. Около пладне в Западна България валежите ще спират, а по-късно след обяд в Югозападна облачността ще започне да се разкъсва и намалява. В Източна България ще продължи да духа умерен до силен източен вятър. Дневните температури ще са с 2°-3° по-високи от сутрешните, в повечето места ще са от 3° до 8°, по Черноморието и крайните югозападни райони до 10°-13°. В София около 6°.
Атмосферното налягане слабо се понижава.
В планините от Западна България още сутринта преваляванията съществено ще отслабнат, но на изток ще продължат, като по-значителни ще са валежите в Източните Родопи и Странджа. Вятърът над Централна и Източна Стара планина, както и в Родопите все още ще е силен от юг. Температурите ще останат без съществена промяна, на височина 1200 метра около 5°, на 2000 метра около 0°, но в Родопите ще са с 2°-3° по-високи.
По Черноморието ще продължи да духа умерен и силен източен вятър. Ще има и превалявания от дъжд Максималните температури ще са 10°-12°, температурата на морската вода е около 8°, вълнението ще е 4-5 бала.