• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Вацлав Пачеш: Премиерът на България не иска ЧЕЗ да работи в страната

Вацлав Пачеш: Премиерът на България не иска ЧЕЗ да работи в страната

/КРОСС/ Премиерът на България Бойко Борисов не иска ЧЕЗ да работи в страната. Това заяви в специално интервю за "Хоризонт" ръководителят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Вацлав Пачеш.

Той се опасява, че „Инерком" няма да успее да плати сделката, особено след изтичането на документ, свързан именно с финансирането й. Пачеш допълни, че самата сделка между ЧЕЗ и „Инерком" няма политически нюанс в Чехия, но премиерът Андрей Бабиш не одобрява ръководството на ЧЕЗ и вероятно, след като утвърди позициите си, ще направи промени. Самият Пачеш допусна, че и той ще бъде освободен.

Пачеш разказа какво е обсъждано на срещата между ръководството на ЧЕЗ и Гинка Върбакова:

"Двата екипа заедно приготвят документите за компетентните органи, които трябва да одобрят сделката и по-специално Комисията за защита на конкуренцията. Става дума за регулаторни органи основно в България, не толкова в Чехия. Доколкото знам този процес върви гладко.

Другият въпрос, която е бил обсъждан, е възможността българската държава да влезе в сделката и може би да притежава голяма част от активите. Това е голям проблем заради арбитража с българската държава.

Разбира се, ако българската държава придобие активите, които ние продаваме, това ще бъде сериозен правен проблем. Въпреки това правните екипи започнаха работа и резултатът ще бъде ясен след седмица, две или може би повече. Тъй като наистина това е много сложен правен казус, той беше отложен, но екипите и на двете компании работят по него".

Според него, няма вариант ЧЕЗ да се откаже от арбитража в името на това да приключи сделката: "Доколкото знам, арбитражът е за много голяма сума пари - много по-голямата, отколкото сделката с „Инерком". Доколкото знам, българската държава може да бъде допусната да закупи ЧЕЗ България или поне по-голямата част от активите, но само когато арбитражът е приключен".

В момента в ЧЕЗ се води разследване за изтичането на един документ, който е предоставен и на българското правителство. Пачеш разказа какъв е този документ и дали той би попречил на сделката или на арбитража: "Има изтичане само на един документ, в който се съдържа информация за финансовите институции, които биха осигурили заем за „Инерком", за да закупи активите на ЧЕЗ.

Във вестниците прочетох, че заради натиска две български банки са се оттеглили. Става дума за натиск от българското правителство. Ако това наистина е вярно, аз се опасявам, че всичко ще отиде на вятъра. Страхувам се, че „Инерком" няма да успее да си осигури средства, за да плати активите на ЧЕЗ България.Тогава, мисля, че има други компании, които искат да закупят българските активи. Доколкото знам, интерес има от „India Power"и от „Енерго про" - това е друга чешка компания. Все още има интерес да закупят целия бизнес в България, особено индийската компания".

Пачеш обясни и желанието на ЧЕЗ да продаде българските активи със загубата на средства заради неизпълнени от българското правителство ангажименти: "Доколкото знам, някои от законовите ангажименти, поети от българското правителство, не са съвсем изпълнени.

Заради това ЧЕЗ загуби пари и затова постепенно изгуби интерес да прави бизнес в България. Аз обаче не съм толкова отдавна в компанията. Знаете, че аз се присъединих по-късно към нея. Когато това се случи, заварих тази ситуация.

Информираха ни, че ръководството на ЧЕЗ смята, че губи пари заради действията на правителството и че просто трябва да си тръгне от страната. Смисълът на всичко беше, че българското правителство и специално премиерът Бойко Борисов не иска ЧЕЗ изобщо да бъде в България. /.../

Вие обаче сама знаете, че преди няколко години българското правителство падна заради цената на тока. Мисля, че ЧЕЗ направи грешка, че поиска увеличаване на цените на тока твърде бързо.

Подчертавам, че това е лично мнение. Цената на електроенергията се качваше с такова темпо навсякъде в Европа, но тогава ЧЕЗ трябваше да осъзнае, че част от българското общество не е готово за подобно шоково увеличение. Сега премиерът Борисов е отново на власт и вероятно присъствието на ЧЕЗ вероятно не му се нрави - на него и на неговите хора. Ето защо за ЧЕЗ става много трудно да прави бизнес в България".

Според него, цената, която предлага „Инерком" ще осигури баланс между всичко, което е инвестирано от компанията и това, което ще получи сега като сума:"ЧЕЗ няма да загуби, но няма и да спечели. Просто ще е на нулата, доколкото знам. Реално, това е много трудно да се изчисли. Знаете, че ЧЕЗ продаде ТЕЦ "Варна" на загуба. Ето защо мисля, че в крайна сметка ще е бъде в ситуацията - без печалба, но и без загуба".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Чехите са си направили сметката - вероятно е прав, че няма да са нито на печалба, нито на загуба от самата сделка. Само че - досега са били през цялото време на печалба, а очакват от арбитража повече пари, отколкото от продажбата. Т.е. обща печалба над 100%!

13.03.2018 09:22:39

Анонимен

Хайде,хайде ЧЕЗ изнасяха с куфари пари от дейността си на гърба на българският народ.Хич да не се жалват.

13.03.2018 09:05:07

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.