• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

РИА Новости: България „опипва почвата“ за възобновяване на „Южен поток“

РИА Новости: България „опипва почвата“ за възобновяване на „Южен поток“

/КРОСС/ За интереса на България към възобновяването на проекта за нефтопровод „Бургас-Александруполис“ може да има няколко причини. Това заяви анализаторът Николай Подлевских в ефира на радио „Спутник“ в четвъртък (21 юли), предаде РИА Новости, цитирана от “Руски дневник”.

Коментарът дойде, след като преди дни директорът на „Транснефт“ Николай Токарев съобщи, че компанията е получила от София официално уведомление за желанието ѝ да бъдат запазени перспективите за изграждането на нефтопровода. Според него този проект не е отписан и при необходимост може работата по него да започне.

Според Подлевских за решението на България може да има няколко причини.

„Възможно е да става въпрос за съображения, че при строителството на тръбопровода България ще получи сериозни постъпления в бюджета си. От друга страна за страната има определени рискове, като например от разлив на нефт и това явно е минус. Именно под този предлог България навремето се отказа от въпросния проект. Но евентуалните загуби са в пъти по-ниски от придобиването на транзита. Струва ми се, че реалната причина България отново да проявява интерес към проекта са промените в Европа във връзка с Brexit. Сега страната „опипва почвата“ за известна степен на нова самостоятелност, която може заради промяната на конфигурацията в Европа“, заяви Подлевских.

Повод за завръщането към проекта може да е и нестабилната обстановка в Турция, смята анализаторът. Заради опита за държавен преврат временно бе закрит Босфора, а през него минава морския маршрут за доставка на нефт.

„Подобни проекти като „Бургас-Александруполис“ естествено биха били полезни заради критично високата натовареност на Босфора и Дарданелите. Заради събитията в Турция потребителите силно се разтревожиха и е възможно да са изпратили на България сигнал, че транзитните пътища трябва да се диверсифицират. Тръбопроводът минава през България и Гърция, подминавайки Турция. В известен смисъл това е някаква алтернатива“, заяви експертът.

Анализаторът не изключи и възможността България да подава сигнал за възобновяването и на други проекти.

„Смятам, че ще бъде „опипана почвата“ и за евентуалното възобновяване на „Южен поток“ Напомням ви, че той бе спрян също по формална вина на България. Разбираемо е обаче, че натиск са оказали ЕС и САЩ. Но сега заради променящата се конфигурация е възможно България да изпрати сигнал: хайде да разгледаме тези варианти още веднъж“, предполага Подлевских.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Ще и нунищожат туризма

От този петролопровод печели най- много Гърция , която от рафинерията в Александропулис ще продава готови петролни продукти, после Русия , а за България са загубите и възможните неизчислими щети от евентуален петролен разлив.Ще плоти България 300 млн. евро за тръбите и 20% от акциите и ще получава по 20 милиона евро годишно.При петролен разлив , край на туризма по морето и ежегодни загуби от по 5-5 милиарда годишно за неопредилено дълг срок.Отново печелят данайците , защото българите и гостите на Черноморието ще прябва да ходят на море при тях. Когато е ,бийствено лошо за българия е тържество на злорадството на русия и Византия.

22.07.2016 14:09:46

Анонимен

Сетила се Мара, да се побара

22.07.2016 13:15:11

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.