- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
В парламента: ''Южен поток'' е мъртъв, да живее ''Южен поток''!
03 Декември 2014 | 11:40
/КРОСС/Депутатите отказаха да изразят в декларация официална позиция на Народното събрание по внезапния отказ на Русия от проекта "Южен поток". Това стана основно с гласовете на ГЕРБ, въпреки че позицията бе поискана от лидера им Бойко Борисов.
50:50
Депутатите от ГЕРБ се въздържаха, а от Реформаторския блок гласуваха против. Срещу подобна декларация се обявиха и депутати от Патриотичния фронт.
"За" това парламентът да излезе с позиция гласуваха представителите на БСП, ДПС, БДЦ, "Атака" и АБВ. Гласовете им бяха по-малко от тези "против" и "въздържал се". В резултат на гласуването заседанието продължи по дневния ред, в който темата "Южен поток" не присъства.
"Надявам се да намерите консенсус. Половината парламент ме подкрепя, половината не ме подкрепя. Надявам се до края на деня да избистрите една позиция. Тя е важна е за разговорите и с руската страна, и с ЕК".
Така Бойко Борисов обобщи дискусията, проведена в парламента по повод искането му за обща позиция на НС по темата "Южен поток".
ГЕРБ
Ние от ПГ на ГЕРБ и ПП ГЕРБ подкрепяме всички усилия, които касаят запазване на националната сигурност. Много пъти сме заявявали, че „Южен поток" може да се строи, ако се спазват приетите от ЕК процедури и регламенти. Това заяви заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева". „ГЕРБ винаги е била с позиция, че ще бъде гарант за евроатлантическата ориентация на България", заяви Караянчева.
Тя посочи, че от партията не могат да приемат позицията на колегите си от ляво и подчерта, че правителството на Пламен Орешарски е причината за наказателната процедура на България заради „Южен поток". „Да не забравяме, че икономическият министър Драгомир Стойнев предаде суверенитета на България на европейския комисар", припомни Караянчева.
Тя призова да спрат политически нападки и да бъдат конструктивни, за да дадат възможност на министър-председателят да реши този казус. „Това е единственият начин за намиране на национално отговорно решение", каза още Цвета Караянчева.
Реформаторският блок
"Европейските правила трябва да бъдат спазени, защото защитават потребителите. Последните 20 години сме под тотален руски монопол, всички алтернативи се саботират години наред". Такова бе мнението на Мартин Димитров от Реформаторския блок (РБ). Той се обяви за европейски енергиен съюз и припомни, че България купува газ от Русия на една от най-високите цени.
Според Радан Кънев българският парламент не може да стигне до консенсус по темата "Южен поток".
"Добрият изход е мнозинството да бъде запазено в сегашния си вид. Видяхте едно ключово гласуване, което ГЕРБ, РБ, ПФ с много малко мнозинство отхвърлиха една меко казано унизителна декларация", категоричен беше лидерът на ДСБ.
Патриотичният фронт
Няма защо да продължаваме обсъждането на проект, който няма финансови ползи за България, каза от парламентарната трибуна съпредседателят на „Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО" Валери Симеонов.
Няма да подкрепим изграждането на проекта, категоричен бе той.
Има ли България интерес от този проект? Това е най-важният въпрос, на който трябва да се отговори. Интересува ме каква полза има страната, каза депутатът.
Според Симеонов Путин лъже, а Руската страна иска да ни вкара в неустойки.
Каракачанов обаче не е съгласен с позицията на Симеонов за "Южен поток".
"Спирането на проекта "Южен поток" е шамар за България от геополитическа гледна точка. Турция ни измества като енергиен център на Балканите", обяви съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов в кулоарите на парламента по повод актуалната тема с евентуалното спиране на "Южен поток", по коята цяла сутрин се изказват всички партии в парламента.
В областта на икономиката трябва да се разсъждава прагматично, а не с идеологически догми, смята пък Красимир Каракачанов.
АБВ
Чии интереси подкрепихме днес, на чии интереси се поддадохме и какво струва това на държавата - тези въпроси си зададе депутатът от АБВ и бивш кмет на Перник Росица Янакиева на брифинг в парламента.
Като "театър на абсурда" обяви случилото се в зала и Кирил Цочев от АБВ. "Министър-председателят изглеждаше доста искрен в началото на дебата и това заблуди много хора в залата. При гласуването се получи фарс и ГЕРБ, които подкрепиха в дискусията проекта, отхвърлиха декларацията", коментира той.
"Ако по такъв начин се работи и не се приеме енергийната стратегия, ако тези театри ще се играят и за в бъдеще време, ние няма да играем ролята на брошка върху сакото на това управление", обяви Кирил Цочев.
ДПС
"Има ли друга страна, която да няма консенсус по големите инфраструктурни проекти. Не се сетих за друга. Беше ни отправен ултиматум от страна на Русия. ДПС приема изграждането на "Южен поток" само при спазване на европейското законодателство. България да има интерес от него", каза Рамадан Аталай от ДПС.
Днес искам да бъдем загрижени към България Искам да заявя, че ДПС е винаги последователна и сме казвали, че този проект е осъществим само при спазване на Третия енергиен проект на ЕК.
„Говорим за диверсификация, поради това, че България няма достатъчно нефт, газ, но направихме така, че забранихме проучването по нашия шелф за онези енергийни суровини, които са полезни за България", заяви Аталай.
Депутатът припомни, че петимата министри на енергетиката от страните, през които е щяла да мине тръбата на проекта, са прехвърлили отговорността на тогавашния еврокомисар Гюнтер Йотингер за спазване на всички изисквания на европейските закони.
„Смятам, че премиерът трябва да направи всичко възможно да защитим интереса на ЕК и тези на България пред ЕК, пред Русия, за да може при всички спазвания на изискванията, които са необходимите, този проект да бъде осъществен и да имаме интерес", посочи Рамадан Аталай и допълни, че ако днес партийните интереси бъдат оставени, народните представители ще бъдат на нивото, което очакват избирателите.
БСП - лява България
Парламентът трябва да се обедини около една обща позиция в Брюксел, призова лидерът на БСП Михаил Миков. Според него премиерът Пламен Орешарски е спрял проекта, като е превишил правата си, защото е бил притиснат от ЕК.
Председателят на ПГ на БСП обясни, че България е направила много за реализиране на проекта, а сега сме изправени пред опасността България за пореден път да бъде заобиколена и радостта на други страни ни говори, че трябва да се обединим около единна позиция.
Атака
„Южен поток" е полезен за страната и ще го подкрепим с двете ръце, заяви от парламентарната трибуна лидерът на ПП "Атака" Волен Сидеров. Той посочи, че „Атака" не е подписвала съгласие да се спира проекта.
Брюксел показа ясно, че ще ни санкционира, ако започнете да си изпълнявате договора с руската страна. атака имаше рязко отрицателно отношение. Смятаме, че „Южен поток" трябва да се построи. Ако не се построи, печели Турция. Трябва да кажем на Брюксел, че имаме двустранен договор с Русия и ще го изпълняваме", каза още Волен Сидеров.
Сидеров се обърна и към министър-председателя: „Хайде да не сме послушни. Нека този път да не сме послушни към Брюксел, г-н Борисов. Това е моят съвет съм вас. Нека видим какво ще стане".
БДЦ
„Решението на Москва ще донесе загуби на България, най-малко по две причини. „Южен поток" можеше да повиши сигурността на доставките на газ в дългосрочен план и второ, проектът можеше да осигури инвестиции като източник на стопанско оживление, допълънителни приходи и осигуряване на нови работни места", заяви в кулоарите на Народното събрание Кънчо Филипов, зам.-председател на ПГ на Българския демократичен център, който работи в сферата на енергетиката повече от 30 години.
Според него решението на Москва идва в резултат на продължителното разноговорене на политическите сили за проекта „Южен поток". „За съжаление тази разнопосоченост продължава и сега след обявяване решението на Владимир Путин. Тъй като ситуацията е много сложна, всички трябва да преодолеем тяснопартийните си и всякакви други интереси и България да има една позиция по проекта. Институциите не трябва да си позволяват да дават разнопосочни сигнали, става въпрос за Народното събрание, Министерски съвет, Президент и политическите партии", допълни Филипов. Според него тази позиция следва да бъде, че решението на Русия още веднъж показва спешната необходимост да се разнообразят и диверсифицират енергийните източници за България и Европа. Осъществяването на такива проекти трябва да отговарят на европейското законодателство и на интересите на всяка отделна страна.
„Новата ситуация налага Министерският съвет и Народното събрание спешно да приемат нова енергийна стратегия за следващите 20-30 години. Стратегия, приета с консенсус на всички политически сили, която да се реализира, независимо кой, кога и колко ще управлява", категоричен бе Филипов.
Независимите
Направи ми неприятно впечатление, че премиерът е научил от новините за спиране на "Южен поток". Втората неприятна новина е, че министър-председателят не може да се добере до договорите. Каква е тази държава? Какво работят посолствата в Руската федерация и Турция? - запита от парламентарната трибуна независимият вече депутат Велизар Енчев. По-неприятният въпрос, който той зададе, бе: "Какво искате да кажете с това, че не можете да се доберете до договорите?" и посочи: "БЕХ е търговско дружество със 100% държавно участие. Вие сте принципал на министерството на икономиката и можете да поискате и получите този договор" - обърна се Енчев към премиера Бойко Борисов.
Във ваше присъствие се подписаха два договора за газовите доставки и за инвестиционно решение за строеж на газопровода. Вие заявихте, че не може да бъде посочена цената за доставката на газ, защото това е търговска тайна. Защо не влезете в ролята си на министър-председател и не получите договора. След посещение в Грузия вие заявихте, че ще работите за меморандум за доставка на газ от Грузия. На 11 юни т.г. бяхте на среща в САЩ и пред американския бизнес вие заявихте след формирането на общ съюз ще се договарят доставки на втечнен газ от Америка в зависимост от необходимостта. Стои ли още тази възможност?, попита още Енчев.
На финала той обяви, че подкрепя предлаганата от БСП декларация, с която да се изисква от Брюксел справедливо отношение към България, която губи от спирането на проекта.