- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Москва не е готова да обсъжда сътрудничество с България, тъй като тя се оказа непредсказуем партньор
06 Октомври 2015 | 16:48
/КРОСС/ Москва не е готова да обсъжда сътрудничество с България, тъй като страната се оказа непредсказуем партньор. Това заяви пред радио „Спутник" старши анализаторът на компания „Альпари" Анна Бодрова във връзка с информацията, че София иска да се включи в газопровода „Турски поток".
Българските власти заявиха готовността си да участват в проекта „Турски поток" и да сътрудничат с Русия. Според заместник-министъра на енергетиката на България Антон Павлов българското правителство възнамерява да предложи на „Газпром" разклонение на газопровода „Турски поток" до българската територия - директно от Турция или през територията на Гърция.
Въпреки че през 2014 г. наложи вето върху проекта „Южен поток", България не иска да изгуби статута си на транзитна страна и търси възможности да получава руски газ. Пред радио „Спутник" старши анализаторът на компания „Альпари" Анна Бодрова припомня, че проектодоговорът между Турция и Русия предвижда строежа на една тръба по „Турски поток" и не предполага участието на България.
„Именно България през декември 2014 г. замрази цялата работа по газопровода „Южен поток", дори документалната. В момента между Турция и Русия има предварително споразумение, което предполага строежа само на една тръба до турската граница. Засега Русия не е обсъждала подробно с Гърция тези въпроси, а България вече е изложила на хартия примерен план за сътрудничество с гръцката страна и е готова да обсъди въпроса и с Русия. Ако се съди по всичко обаче, Москва не е готова да обсъжда каквото и да е сътрудничество с България, тъй като тя се оказа много непредсказуем партньор", коментира Анна Бодрова. Освен това според нея Брюксел няма да позволи на София да се превърне в платформа за продажба на руски газ за Европа.
„Ако проектът влезе в България, той ще попадне под действието на антимонополния трети енергиен пакет на ЕС. Той вече ни „препъна" и не е далече от ума, че Европа ще бъде непоколебима относно условията на този пакет. Едва ли си струва да се замесваме в подобна игра", обяснява анализаторът.