- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Петър Стоянов: Еднопартийното управление внушава повече стабилност
10 Септември 2014 | 14:13
/КРОСС/Ако се доверяваме на социологическите агенции, никой в България няма да спечели абсолютно мнозинство на изборите. Освен коалиционно управление, сякаш в България друго не може да има, въпреки че, имайки предвид нашите нагласи през последните 25 години, еднопартийните управления са били по-успешни. Те създават чувство за повече стабилност, за по-голяма прогнозируемост.
Това каза пред БНР Петър Стоянов, президент на България от 1997-а до 2002-ра г.
Все пак има партийно ръководство, има лидер. Няма няколко партии, които непрекъснато трябва да се договарят, да не говорим, че еднопартийните управления създават чувство за по-голяма прозрачност и за по-малко корупция, защото се смята, че ако управлява една партия, то само нейните водачи имат достъп до източниците на облагодетелстване. Каква порочна логика и какво порочно мислене! Но това е обичайното мислене в България. Ако са няколко коалиционни партньора, смята недоверчивият наш български гражданин, то ще има няколко повече гърла за хранене. Според мен, в масовото съзнание на българите днес еднопартийното управление е за предпочитане, каза още Стоянов.
Навсякъде по света се смята, че коалиционното управление е източник на по-голяма сигурност, защото имаш възможност да стъпиш само на един крак. Дали това ще се случи в България, Господ знае. Въпрос на коалиционна култура, която ние нямаме в излишък. Трудно се правят у нас коалиции, трудно се дели мегдан, защото у нас нещата се поставят много лично и много по-малко принципно, коментира Петър Стоянов.
Според Петър Стоянов президентската република не е изход от политическия застой у нас.
Той обаче посочи, че Франция е президентска република, а Германия - пълната противоположност на такава, а и двете държави се развиват успешно.
Тоест, ще излезе, че не моделът е фаталният, а ние не съумяваме да изградим най-важното - нова култура у младите поколения. А не успяваме да я изградим, защото сме вторачени във въпроси като този. С такива промени ние няма да постигнем очевидния напредък, към който всички се стремим и който всички желаем, защото забравихме образованието, нашата вяра в Бога, забравихме за нашата чисто човешка, вътрешнобългарска солидарност - качества които се формират в училище, в църквата, каза президентът.
България се радва на стабилност заради членството си в НАТО и ЕС, уверен е Стоянов. Ние българите, независимо от всички проблеми които имаме и трудности, с които се сблъскваме, трябва да си признаем, че сме сред щастливите нации, защото членуваме в 2 блока на стабилността - НАТО и ЕС. Вижте какво става в Близкия Изток, вижте какво става в Украйна. Членството на България ни дава една стабилнност, каквато никога досега не сме имали в историята си, допълни той.