• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

МИ: Подкрепата на България за ТТИП не е безусловна

МИ: Подкрепата на България за ТТИП не е безусловна

/КРОСС/ „Подкрепата на България за споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ (ТТИП) не е безусловна", заяви зам.-министърът на икономиката Любен Петров по време на публична дискусия „Какво всъщност представлява Споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ?", организирана от Британското посолство, министерствата на външните работи и на икономиката. 

Необходимо е то да бъде балансирано и да осигури облекчени и максимално благоприятни условия за достъп до пазара на САЩ за българските селскостопански и промишлени продукти, като същевременно гарантира плавно адаптиране за чувствителните сектори и адекватна и ефективна защита на географските означения. Важно е то да подобри условията за търговия с услуги, да осигури достъп до пазара на обществени поръчки, да гарантира правото на регулиране и поддържането на високи стандарти, допълни той.

По думите на Петров бъдещото споразумение между ЕС и САЩ ще способства за нарастване и активизиране на търговията между България и САЩ и привличането на нови инвестиции. Това ще стимулира заетостта, ефективното преструктуриране, иновациите и по-нататъшното разгръщане на икономическия потенциал на България. Към момента, около 5% от заетостта в България се дължи на търговията с и инвестициите от САЩ. „Надяваме се този дял да нарасне след влизане в сила на споразумението", заяви Петров.

ТТИП ще бъде първото Споразумение за свободна търговия на ЕС с отделена специална глава, посветена на малките и средните предприятия (МСП). Още на етапа на преговорите се полагат усилия за подпомагане на дейността на МСП чрез конкретни мерки. Някои от тях предвиждат МСП от двете страни на Атлантика да бъдат свързани в обща мрежа, да бъдат създадени специализирани интернет страници и електронни бази данни; да бъде насърчавана електронната търговия; да бъде подпомаган трансферът на технологии и внедряването на иновации. За САЩ изнасят около 700 български малки и средни предприятия или 87% от броя на всички фирми-износителки за САЩ. Стойността на износа им възлиза на 100 млн. долара, а приносът им към износа за САЩ е 40%. Интернационализацията и диверсифицирането на износа им са приоритетни за България, изтъкна заместник-министърът на икономиката.

Участие в дискусията взеха Румен Александров, заместник-министър на външните работи, Дейвид Хениг, директор Международна търговия в британското Министерство на бизнеса, иновациите и професионалните умения, Весела Чернева, програмен директор в Европейския съвет за външни отношения. Модератор на дискусията бе д-р Соломон Паси, основател и главен изпълнителен директор на Атлантическия клуб. На събитието присъстваха и представители на бизнеса, администрацията и неправителствения сектор.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.