• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

БСП иска изслушване на Борисов и свикване на КСНС за споразумението Турция-ЕС (обновена)

БСП иска изслушване на Борисов и свикване на КСНС за споразумението Турция-ЕС (обновена)

/КРОСС/ БСП иска изслушване на Бойко Борисов и свикване на КСНС по темата за споразумението между Турция и ЕС и ролята на България, както и защитата на националната сигурност на страната.

На пресконференция днес лидерът на БСП Корнелия Нинова посочи, че от партията очакват премиера да отговори на въпроса: Кое наложи така рязко и еднолично, без мандат нито от НС, нито с решение на МС, да смени позицията на България, която през март 2016г. по неговите думи в НС е следната: по въпроса за отпадане на визите на държавите за ЕС на турски граждани желанието ни е това да се извърши, когато се види, че Турция действително изпълнява ангажимента за реадмисия. Освен това Турция следва да изпълни показателите от пътната карта за визова либерализация с ЕС.

„Турция не изпълнява тези условия и въпреки това от името на България министър-председателят еднолично променя позицията и се явява куриер и говорител на Ердоган. С чий мандат той пое тази роля? За нас е очевидно, че Турция рекетира в момента ЕС и нашият министър-председател е говорител на този рекет. Затова искаме аргументите да се чуят в НС. В КСНС да се изгради отговорна национална позиция, да се защити националният интерес, защото в тази совалка ние не чухме защита на българския национален интерес", каза Нинова.

„От двете посещения на Борисов - в Берлин и Истанбул, очаквах много повече, защото само след месец и половина в Европейския съвет България трябва да каже категорично дали страната ни подкрепя или не отпадането на визите за турски граждани и какви са аргументите", допълни евродепутатът от БСП/ПЕС Илияна Йотова. Тя подчерта, че това решение трябва да бъде взето през октомври на срещата на върха. „България за промяна ли е в Дъблинското споразумение, което задължава всеки един мигрант или чужденец да остава на наша територия, ако ние сме държавата, в която за първи път е влязъл на територията на ЕС или искаме промяна в него?", попита тя и обясни, че в проекта, който в момента е представен, текстът не отпада. „Т.е. България ще продължава да бъде периферията на ЕС, задължена да приема всички, които стъпват на наша територия", уточни тя. Йотова допълни, че ще трябва да кажем и дали Турция е сигурна държава. „Текстът е гласуван от ЕП, но среща много сериозна съпротива в Европейския съвет, където са министър-председателите и ръководствата на държавите членки", каза още евродепутатът. По нейните думи, ако България гласува против, нито един нелегален емигрант от страната не може да бъде върнат на турска територия. „Ако признаваме, че Турция е сигурна държава, имаме необходимост от много сериозна аргументация, защото това ще срещне съпротива от много европейски държави", коментира тя. Според нея не е станало ясно дали теми дали са поставени на срещата в Берлин, какъв е бил отговорът на останалите министър-председатели на срещата, как Борисов е аргументирал българската позиция и какво следва. „Какво промени позицията на българския министър-председател, който преди посещението си в Истанбул каза, че отива в Берлин, за да получи съгласието за нашето влизане в Шенген. А след това се оказа, че Шенген вече не ни е толкова изгоден. Според нас той отново е срещнал съпротивата на всички, които не желаят България да бъде част от Шенгенската система", коментира Йотова.

„На ултиматум може да се отговори само със солидарността на ЕС и възможността да се търси общо решение, противопоставяне на всякакви опити за разединение", заяви зам.-председателят на ПГ на БСП - лява България Ангел Найденов. Той обясни, че в този момент има две непосредствени предизвикателства за сигурността и за интересите на България. На първо място бившият военен министър посочи бежанския поток и възможността за неконтролируемо нахлуване на бежанци на територията на България. „Това е предизвикателство, което без съмнение е в най-пряка връзка с рисковете за обществен ред и вътрешната сигурност на страната", каза социалистът. Второто предизвикателство по думите му е невъзможността на ЕС да намери общо решение на този проблем, включително и поведението и позицията на Турция и на турския премиер. Според него това е свързано с отслабването на ЕС и риска всяка една страна или група от страни да търси общо решение на тези проблеми, а България изпада тъкмо в тази ситуация. „Жизнено важно е за страната ни българското правителство и българският премиер да търсят решение, което да е както по отношение на бежанците, така и по отношение на фактът че сме външна граница на ЕС. България и българския премиер отдават превес на Турция", категоричен бе Найденов.

„Нека да прекратим пожарникарските действия и да направим така, че да не зависим само от една държава. Така не сме независими", каза от своя страна Крум Зарков, член на ИБ на НС на БСП. Той подчерта, че ако опасенията на премиера във връзка с бежанската вълна са от август месец, то БСП предупреждава за това от 2013г. „Многократно призовавахме, да се предприемат действия, защото не може да се зависи само от благоговението на една държава", каза още той. Зарков заяви, че ако до преди месец е имало уверения че има достатъчно места в бежанските центрове у нас и че те са пълни само на 10%, сега спокойствието е заменено от паника. По думите му тя се изразява и с хаотични действия и в международен аспект, които карат страната ни да изглежда слаба и неподготвена. Той припомни, че през септември миналата година левицата е представила декларация в НС с 5 ясно стъпки и план за взимане на мерки, след това се е състоял и КСНС, който е задължил правителството да има стратегия в случай на бежански масиран наплив. „Нищо от това не се случва. Сега премиерът прави маршрутки между Анкара и Берлин, които не е ясно за какво служат. Готови сме да помогнем защото въпроса е от изключителна важност", заяви Зарков.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.