- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Поскъпването на газта удря млекопреработването и хлебопроизводството
31 Март 2017 | 20:46
/КРОСС/Скокът на цените на природни газ ще има изключително неблагоприятен ефект върху редица сектори в българското производство, където енергийните разходи участват при формиране на себестойността на продукцията. Това предупреждават от Сдружение "Произведено в България - Съюз на малкия и среден бизнес".
Тези бизнеси са млекопреработване, хлебопроизводство, особено оранжерийното производство и много други части от българския бизнес. Предвид изключително острата конкуренция на произведените в България стоки с тези от внос от други страни от ЕС, едва ли повишаването на цените за крайния потребител би било решението на въпроса. Загубата ще се калкулира изцяло за сметка на производителите, предупреждават от Сдружението.
Още повече, че това става по един непрозрачен начин, по съкратена процедура и без обществено обсъждане на въпроса от заинтересованите страни.
От стопанската организация недоволстват срещу рязкото увеличаване на цените и за това, че това става по един непрозрачен начин, по съкратена процедура и без обществено обсъждане на въпроса от заинтересованите страни.
"Ние знаем, какви са формалните основания за вдигане на цената на природния газ, но не разбираме защо следва да се бърза с тази крачка, когато преговорите между ЕС и ОАО "Газпром" за принципна промяна в правилата и доставката на природен газ са в много напреднала фаза и е възможно в най-кратки срокове цените, по които руският гигант доставя природен газ за България бъдат намалени", пише в открито писмо от Сдружението.
Те припомнят, че само преди едноо тримесечие КЕВР, по чисто политически причини отказа да повиши цената на природния газ. Днес се готви, до голяма степен немотивирано и непрозрачно, да го направи и то - шоково, пишат от сдружението.
Крайно време е да се преустанови диктата на монополистите, опериращи на българския пазар, от който страда българския бизнес и българския потребител.