- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Л. Павлова и Гражданска инициатива „Да спасим Карадере” обсъдиха изработването на ОУП на община Бяла
21 Юни 2016 | 18:55
/КРОСС/ Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и екип от министерството обсъдиха днес процедурата за изработване на Общ устройствен план на община Бяла с представители на Гражданска инициатива „Да спасим Карадере", съобщава пресцентърът на МРРБ.
Министърът успокои, че ще бъдат предприети всички законосъобразни действия, така че плажът да не бъде застроен. Ще препоръчаме на кмета на община Бяла да наложи строителна забрана за територията до влизането в сила на Общия устройствен план, потвърди тя.
Павлова коментира пред представителите на инициативата, че изработването на Общия устройствен план на Бяла, област Варна, ще бъде възложено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а не от общината, като това може да стане до средата на месец юли, ако местната власт отрази в указания срок направените до момента бележки по проекта на заданието. При изработването му ще бъдат спазени всички изисквания на екологичното законодателство, каза още тя и допълни, че това включва и изготвяне на екологична оценка, която ще бъде подложена на широко обществено обсъждане.
По време на разговора бяха коментирани и кадастралните карти за плаж „Карадере". Наличието на две кадастрални карти за него се обуславя от факта, че попада в землищата на две населени места - гр. Бяла и с. Самотино. Това няма да се отрази на специалния статут на „Карадере" като плаж за екотуризъм, подчерта министърът. От месец март тази година има изготвена кадастрална карта за територията, попадаща в землището на село Самотино. Министерство на туризма, като отговорна институция след влизане в сила на промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, трябва да поиска от Агенцията по геодезия, картография и кадастър скица, така че за него да бъде издаден Акт за изключителна държавна собственост, обясни Павлова.
Участниците в срещата се договориха представители на гражданската инициатива да участват в работна група съвместно с експерти на министерството, която да разгледа и предложи изменения в текстовете на Наредба № 8/2001 г. за обема и съдържанието на устройствените планове и в Наредба № 3/2005 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри. Целта е да се прецизира нормативната уредба, касаеща устройственото планиране, така че тя да отговаря на съвременните екологични изисквания.