• 28 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8743
  •  GBP / BGN 2.3536
  •  CHF / BGN 2.0816
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Петър Кънев: Актуализацията на бюджета не е работа на служебния кабинет

Петър Кънев: Актуализацията на бюджета не е работа на служебния кабинет

/КРОСС/Трудно ми е да коментирам някой като каже, че при ръст 1,5% икономиката ни е в криза, твърди водачът на листата на Коалиция БСП - лява България в Бургас Петър Кънев пред "Дума"

- Г-н Кънев, Бургас е труден регион за избори. Има добър бизнес, но е район със смесено население и много чужди граждани, които живеят постоянно там. Какви са предизвикателствата, които трябваше да преодолеете?
- Бургас е интересен регион, защото в него са преплетени всички проблеми на българската икономика - богати морски общини и бедна периферия. Труден е, защото до голяма степен индустрията е унищожена. От големия промишлен комплекс на Бургас към момента са останали не много предприятия, които се опитват да пробият. В същото време градът е един голям финансов консуматор, където сериозни потоци пари дават що-годе лъскав вид на града. И в това отношение аз съм благодарен на бургаската структура на БСП, където, като човек спуснат от София, бях приет много добре. Знаете как бяха приети колеги, изпратени от столицата в другите области. Колкото и странно да е, аз не почувствах в нито един момент и малък намек от бургазлии за това, че външен човек идва да бъде водач на листата. Затова много им благодаря. Не един път са ме питали: Трудно ли е? Не съжалявате ли? Трудно е, но не съжалявам, за мен е чест да бъда водач на листа в Бургас.   

- Вие често говорите с голяма доза неудовлетвореност за липсата на връзка между нуждите на бизнеса от работна сила и липсата на подготвени от университетите кадри. Каква трябва да е връзката бизнес - образование? Какво трябва да направи следващият парламент за това?
- Много неща трябва да се направят. Тази тема много ми напомня за спора кое е първо - кокошката или яйцето? Бизнесът ли трябва да формира потребността от кадри или пък самото образование трябва да пита бизнеса от какво се нуждае. Първо, виждате, че сегашният модел на делегираните бюджети във висшите учебни заведения, когато парите следват студента и независимо от качеството на образованието всички вузове се борят за бройки студенти, а не за качеството на обучението им, не работи. Това трябва да се промени. Второ, държавата трябва да бъде един твърд регулатор на приема в университетите по различните специалности. Не може миналата година да сме имали нужда от 2000 човека с дипломи по хуманитарни науки, а да са завършили 26 000. И точно обратното да бъде в техническите специалности, при положение, че нуждата от такива кадри е голяма. В края на краищата всичко това се плаща със средства от бюджета. Т.е. с наши пари.
В събота участвах в една много интересна среща с преподаватели от вузовете на Бургас. Обсъдихме точно тези теми. Образованието е един от секторите, където резките движения са вредни, като в икономиката, здравеопазването, пенсионната реформа. Там трябва внимателно да се изчистят проблемите, за да започне нещо да се прави. Дълго няма да издържим, ако всяко правителство повтаря, че образованието му е приоритет и само вдига бюджетирането на системата, без да пипа механизмите за управлението й.

- Ако в бизнеса ви се налага да си "купите" специалист, готов ли сте да дадете пари за подготовката му и ще искате ли след това от него да си "плати", работейки за вас?
- При мен и в момента е така. Знаете, че съм съдружник в няколко фирми в полиграфията. И сега имам стипендианти, които учат в няколко български вуза, и такива, които учат в чуждестранни учебни заведения. И с всички имам договори с жестоки неустойки. Ако не започнат работа при мен и не работят определен период от време, ще плащат.

- Да, но вие сте бизнесмен. Трябва ли безплатното държавно образование да се обвърже с договори за работа за определен период от време? Ако това стане, ще успеем ли да задържим например медиците си, след като години наред плащаме големи суми за подготовката им?
- Аз така и не мога да разбера защо трябва да измисляме колелото или топлата вода. Така беше допреди повече от две десетилетия. Трябва да се върне старата система, която работеше много добре. Ние разрушихме сериозни, работещи системи, за да въведем някаква квазипазарна, либерална икономика. В същото време държави като Австрия, Франция и Германия въведоха отдавна и дуалното обучение. Това трябва да стане и у нас.

- Как оценявате предизборната кампания до момента? Тя е доста по-различна от предишните. Сякаш е по-вяла и "неприцелена" към конкретни групи избиратели. Очаквате ли изненади в резултат на това?
- Изненади трудно мога да кажа дали ще има или не. Ако очаквате от мен да дам някакви прогнози, все едно да гадая на боб. Социологията от доста години се превърна от наука в поминък. Така че аз няма да коментирам цифри. Има два интересни момента в тази кампания. От една страна, е доста по-мека, внимателна, фина. Няма ги компроматите и черния пиар от миналите години, което на мен лично ми харесва. Просто хората вече са уморени от негативна енергия, от агресивност, от черен пиар. Българите не само са уморени от избори, а и от политиците въобще. От друга страна, изненадан съм от многото нови формации, които започнаха да ни засипват с много щедри обещания. Има една много хубава поговорка, която винаги цитирам, когато трябва да коментирам обещанията на някои нови политически партии и коалиции - "Никой не може да ви даде толкова много, колкото аз мога да ви обещая".

- Преди няколко дни се появи информация, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заявил желание за коалиция с БСП. Как тълкувате това? Не ви ли изненадва след всичко, което изговори по адрес на социалистическата партия? Или е позивна към хората, които се колебаят за кого да гласуват?
- Това изказване много трудно мога да го коментирам. Да коментираш Бойко Борисов е все едно да надникнеш във Вселената. Както знаете, това свое изявление Борисов направи пред Ройтерс. Но само ден, след като се появи в българското публично пространство, стана ясно, че не е искал да каже точно това. Нека да съдим за хората по делата им, а не по мислите им.

- Напоследък често споделяте, че изборите тормозят бизнеса. Какво трябва да направят политиците, за да спре този тормоз?
- Като гледам политиците в последно време, имам чувството, че имат интерес от избори. Истината е, че когато често има вот и нестабилна политическа обстановка, бизнесът престава да инвестира. А няма ли инвестиции, няма работни места, няма ръст в икономиката. Колегите от ГЕРБ непрекъснато коментират как ни бил свален кредитният рейтинг от Standard & Poor's. Ама да вземат да прочетат защо - заради нестабилната политическа обстановка. Вие сами разбирате, че в последно време толкова много глупости се говорят в областта на икономиката, че ми е трудно да коментирам някой като каже, че при ръст 1,5% тя е в криза. Или при 9 млрд. лв. фискален резерв изведнъж се оказва, че най-голямото бреме била корекцията на бюджета. Ние актуализирахме бюджета на Симеон Дянков през юли месец миналата година. И въобще от 2009 г. насам не е имало нито една година без корекция на бюджета. Това е нормална парламентарна процедура. Най-добре е някои хора да спрат да се изказват неподготвени.

- Как си обяснявате предложението на служебния кабинет да  актуализира бюджета и да тегли над 4 млрд. лв. заем при такъв голям резерв?
- Това не е работа на служебното правителство. Те ще докладват пред Народното събрание. Така, както при предишния служебен кабинет тогавашният министър на финансите Калин Христов подготви финансов анализ и го представи за обсъждане. Тези разговори ще ги водим в следващия парламент.

Петър Кънев е роден на 18 декември 1953 г. в Ямбол. Завършва със златен медал математическата гимназия в Ямбол, а висшето си образование - в Московския полиграфически институт - "Технология и организация на графичното производство", и ВИИ "Карл Маркс", сега УНСС - следдипломна специализация по международни икономически отношения. Съсобственик е на "ДЕМАКС" АД - група от предприятия в областта на полиграфията и информационните технологии. Депутат от Коалиция за България в 40-то Народно събрание, зам.-председател на икономическата комисия и член на бюджетната комисия, и в 42-то Народно събрание, зам.-председател на парламентарната група и зам.-председател на бюджетната комисия. Водач на листата в Бургас от Коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.