- 29 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Румен Гечев: Трябва да бъде проверено дали Законът за бюджета се изпълнява стриктно
03 Февруари 2018 | 13:14
/КРОСС/ „Трябва да бъде проверено дали Законът за бюджета се изпълнява стриктно". Това каза в интервю за предаването „Седмицата" по Дарик радио депутатът от БСП и член на комисиите по бюджет и финанси и по икономическа политика и туризъм проф. Румен Гечев. „Във всяка страна, бюджетът, демократично, се приема от парламента, което ще рече, че след приемането му, предложен от правителството, след дискусии, усъвършенстване, гласуване, той се превръща в закон. След което, правителството, което и да е то, който и да е министър-председател, трябва стриктно да изпълнява Закона за бюджета", допълни той.
„Според нас, изпълнителната власт си позволява волни съчетания в бюджета, извън рамките на закона. Тя си позволява съчетания, които са изумителни. Например, на 11 януари т. г., г-н премиерът, Борисов, след един приятелски разговор с представителите на синдикатите на полицията, отварям една скоба, ние предупредихме, че Министерството на вътрешните работи е недофинансирано, както и Министерството на отбраната, и предлагахме ние, в пленарна зала, тези средства да бъдат завишени, това не беше прието. И въпреки, че в закона не се допускат такива волности, както казах, г-н премиерът, на 11 януари, след едночасова среща, прави изявление, че той ще осигури 100 млн. допълнително, бюджетни средства, за Министерство на вътрешните работи", коментира проф. Гечев.
Той даде и още един пример, с Българската академия на науките (БАН): „Ние многократно поставяхме въпроса за това, че Българска академия на науките е неглижирана, недофинансирана, и професорите са със заплати на чистачки. Много пъти го поставяхме в парламента. От три години, при управлението на ГЕРБ настоявахме да се увеличи финансирането, бюджетното на БАН. И сега, изведнъж, след като стачкуваха под прозорците на Министерски съвет, от БАН, изведнъж отново г-н премиерът решава, и казва: Ами, ще Ви дадем още 15 милиона, нямате никакъв проблем".
По думите му, предложенията от страна на БСП за БАН не са били приемани в парламента, въпреки аргументите и сравненията, правени с други страни, тъй като БСП е опозиция. „Правителството не изпълнява закона и по отношение на разходите. Ние сме споменавали и друг път, че правителството на ГЕРБ си позволява странни неща", отбеляза Румен Гечев и коментира, че при гласувани от парламента приблизително 2, 5 милиарда лв. капиталови разходи, за миналата година, правителството харчи по-малко от 500 милиона лв. до средата на година. Останалите 2 милиарда се държат до края на годината. „Защо, за да ги разпределят в последния момент, на тъмно, преди Коледа. На къде? Ами, на общини, които им харесват. Или за разходи, които те са решили да направят в края на годината", отбеляза професорът. Според него с това се преследва друг ефект: „Непохарчените пари, неизпълнението на Закона за бюджета, в разходната му част, те отчитат като пиар, като бюджетен излишък".
„Парламентът на Републиката, по Конституция, има право извънредно да възложи на Сметната палата, тъй като Сметната палата си има собствена програма за проверки, но парламентът има право, пет случая да даде на Сметната палата, за годината, извънредни, извън нейната собствена програма, да посочи, да бъдат направени проверки", каза още проф. Румен Гечев.