- 14 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9179
- GBP / BGN 2.3239
- CHF / BGN 2.0927
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Експедитор в "Мултипринт" твърди, че прокуратурата показала бракувани бюлетини
29 Септември 2014 | 12:42
/КРОСС/Дни преди парламентарните избори се провежда поредно заседание по така наречената "Костинбродска афера". Софийският градски съд заседава по делото срещу бившия главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков. Обвиненията срещу него са за липса на контрол върху излишните бюлетини за миналите избори.
На днешното заседание бяха разпитани служители на печатницата, които са участвали в отпечатването, контрола и натоварването на бюлетините за страната. Най-интересни се оказаха показанията на Донка Борисова, която е спедитор в печатницата.
Жената разказа, че в деня преди вота от всички избирателни райони са поискали по 10 бюлетини, които е трябвало да бъдат мостри. Тя е трябвало да отиде в складовете, където се съдържа бракът и да избере по 10 бюлетини, които да изпрати. Жената обаче заварила в складовете разпилени и смачкани бюлетини, негодни за употреба.
Тази история на практика разклаща твърденията на прокуратурата, според която бюлетините са били годни и е трябвало с тях да се осъществи някакъв вид гласуване.
Делото се гледа по съкратената процедура, което означава, че няма да бъдат разпитани част от свидетелите, сред които и Мая Манолова, която внесе сигнала в прокуратурата. На следващите заседания се очаква да бъде призован бившият служебен премиер и настоят посланик в Рим Марин Райков.
Готовата продукция е 50 бюлетини в кочан, а показаните от прокуратурата кочани, съдържали по 12-16, каза Донка Борисова, експедитор в печатницата "Мултипринт" пред съда по делото "Костинброд", образувано във връзка с опита да се фалшифицират парламентарните избори през май 2013. Ден преди изборите бяха заловени около половин милион бюлетини готови за използване.
Единствения подсъдим за т.нар. "Костинбродска афера" е бившият главен секретар на Министерски съвет - Росен Желязков. То се гледа по съкратената процедура и сред малкото свидетели, които ще дават показания, е и бившият служебен премиер и настоящ посланик Марин Райков.
Служители от печатница "Мултипринт" дават показания по делото. С разпитите до момента основно се изяснява технологията на отпечатването на бюлетините за предишните предсрочни парламентарни избори и най-вече кои бюлетини са приемани за годни и кои - за брак.
Росен Желязков, който беше главен секретар на кабинета на Марин Райков, а преди това и на ГЕРБ, е обвинен за неосъществен контрол и неполагане на необходимите усилия за правилното съхраняване именно на т.нар. "технологичен брак". Това е спорният въпрос, който изяснява делото. Дали стотиците хиляди бюлетини, които прокуратурата показа в репортажите, са били годни за употреба, т.е. дали с тях е можело да се подмени вотът на гражданите или не.
Според Донка Борисова, която е била единствен отговорник за експедицията на годните бюлетини, бюлетините от репортажите са били технологичен брак, като макар да са изглеждали без дефекти, не са били залепени в кочан по 50, каквото е изискването на закона. Борисова коментира още, че преди да бъдат опаковани и показани, бюлетините са били нахвърляни на земята в една от стаичките в печатницата. Тя беше категорична, че не е имало как да бъдат изнесени бюлетини и да бъде подменен вотът заради многобройното количество камери и денонощната полицейска охрана.
Според нея бюлетините, показани на пресконференцията на прокуратурата, били брак и по 12-16 бюлетини в кочан, а не по 50. "Бюлетината изглежда добре, но за печатницата е брак и не могат да я предадат", продължи да твърди пред съда Донка Борисова. Тя също така смята, че нищо не е могло да бъде изнесено от склада. "Не може да бъде изнесено, защото както каза прокурорът има 82 действащи камери, които наблюдават всички къде отиваме, какво правим в тази печатница и защо сме отишли там. Има си охрана, полицаи, жива денонощна охрана", твърди Борисова.
Росен Желязков е на съд, защото не е упражнил контрол при отпечатването и транспортирането на бюлетините за предишния извънреден парламентарен вот и най-вече заради онези близо 351 000 годни бюлетини, които бяха открити в печатницата в Костинброд и взривиха Деня за размисъл с внушението, че с тях се готвела подмяна на вота. Обвинение обаче в този смисъл не беше повдигнато на никого и делото се ограничи само до контролните задължения на бившия главен секретар на МС.
През юни, когато беше даден ход на процеса, Желязков поиска редуциране на свидетелския списък, от който отпаднаха главно политиците. Останаха обаче свързаните с печатницата в Костинброд, част от които вече дадоха показания, и Марин Райков, чието призоваване е доста по-сложно от това на останалите свидетели.
От началото на скандала, на 11-и май 2013-а година досега, Росен Желязков отказва да коментира обвинението си. На първото заседание по делото обясни, че го прави от уважение към съда и каквото има да каже по случая, ще го каже в съдебната зала.
Скандалът "Костинброд" гръмна на 11 май 2013 г. - ден преди парламентарните избори. При акция на прокуратурата и ДАНС в печатницата на общинския съветник от ГЕРБ Йордан Бончев бяха открити 350 000 незаконни бюлетини, извън тиража от 8 350 000 по договора с МС. Назначена от прокуратурата експертиза показа, че общо откритите в печатницата бюлетини са 480 000, като 351 075 от тях са били напълно годни за урните. На 16 декември 2013 г. СГП внесе в съда обвинителен акт срещу Желязков за престъпление по служба заради неосъществения контрол върху бюлетините. Престъплението се наказва със затвор от 1 до 8 години.