• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Гробницата на Севт III e отворена за посещения

Гробницата на Севт III e отворена за посещения

/КРОСС/ След петнадесетмесечно прекъсване поради ремонтни дейности по могилното покритие е отворена за посещения гробницата на Севт III, като част от туристическите маршрути на ИМ „Искра" в Казанлък, каза за Радио „Фокус" Людмил Буюклиев, уредник в музея. „От юни обектът работи и се радва на голяма посещаемост както от български, така и от чуждестранни туристи. Не са малко тези, които се връщат за втори или трети път в тази гробница", поясни Буюклиев. Той коментира още, че интересът към тази могила е продиктуван и от факта, че в нея е открита гробницата на Севт III, където са намерени всички онези артефакти, които през 2015г. участваха в голямата изложба в Лувъра в Париж. В момента всички тези артефакти са изложени в трезорната зала на ИМ „Искра", където могат да бъдат видени от туристите.

Людмил Буюклиев поясни, че другите тракийски обекти, които могат да бъдат посетени са гробнично-култовият комплекс в могилата Оструша и храмът в могилата Шушманец. Той обясни и откъде идват наименованията на тези могили - наименувани са така от местното население. Оструша е имала много остър връх преди да бъде разкопана през 1993 г. от археолозите, а Голяма Косматка е наречена така заради растителността по нея. Голяма Косматка е и единственият обект от област Стара Загора, който е включен в кампанията на Министерство на туризма за 50-те малко познати туристически обекта в страната. Тя е и част от друга подобна кампания за насърчаване на посещаемостта на туристическите обекти в България. Буюклиев разказа още, че гробнично-култовият комплекс „Оструша", който се намира в близост до град Шипка, е интересен със своята архитектура - култова архитектура, различна от тази, която траките са използвали за изграждането примерно на своите жилища. Една голяма част от обекта е унищожен още в древността. Датировката на повечето тракийски обекти в региона, които се посещават е IV-III век пр. Хр. „И този паметник, който е на повече от 24 века, представя нещо уникално - уникална тракийска инженерна мисъл, която е успяла да сътвори нещо съвсем различно от всичко останало, което може да се види в цялата страна", коментира Буюклиев. Той разказва още, че храмът в могилата Шушманец е наречен от д-р Георги Китов шедьовърът на тракийската архитектура и е единственият паметник, останал от времето на траките по тези земи - от досега проучените, с колони.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.