- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Апокалипсис на Бузлуджа
05 Август 2014 | 14:36
/КРОСС/Освен за събори на социалистите Бузлуджа се оказва подходящо място за мода. Разрушеният паметник, чиято съдба не е ясна, видян през обектива на фотографа Александър Осенски, придоби нов живот. Моделът Кристина Милева без сантимент към някогашното величие на мономента, показва една друга гледнаточка.
Апокалиптичните усещания все не ни напускат, докато залисани следим вечния двубой между добрите и злите сили.
И забравихме да помним.
Питаме се - възможно ли е липсата на памет да е съвременния ни апокалипсис - пише 12mag.net и публикува уникални фотографии, в които декор е разрушаващият се монумент на Бузлуджа.
Вътре в монумента от години е опасно. Въпреки това любопитни хора винаги има. Желаещи да видят в какво се е превърнало мястото, където част от тях са ставали чавдарчета и пионерчета или са присъствали на сбирки на БКП, не липсват. Други просто влизат като авантюристи.
Въпреки че не могат да решат категорично съдбата на мономента, БСП продължават да спазват традицията и всяка година през август се събират в олокността. И тази година те отбелязаваха 123-тата годишнина от началото на социалистическото движение у нас емблематичната чиния.
Паметникът, намиращ се на едноименния връх в Централна Стара планина, е най-големият идеологически паметник в България. От 1942 година върхът се нарича Хаджи Димитър, но името не се употребява често. Паметникът е издигнат в чест, на основанането на българското социалистическо движение през 1891 г. и на битката на четата на Хаджи Димитър през 1868 г. Множество пътищта са построени (сега в много лошо състояние) от "Шипка" и от главния път Стара Загора - Русе в раздела след Казанлък ( изхода за Бузлуджа е посочен с огромна статуя на Димитър Благоев).
Издигането на "Бузлуджа" е финансирано от правителствени средства и дарения от привърженици, достигнали до почти 14 186 000 лв. ( 7 000 000 евро). Строителството е поверено на отделението за Гражданско Строителство на Българската армия и доброволци. Изпълнител е Делчо Делчев, командир на подразделение на Гражданско Строителство в Стара Загора. Авторът на проекта е архитект Георги Стоилов. Освен това, множество известни художници и скулптори участват в украсата на паметника.
Състоянието на паметника се влошава след падането от власт на българския президент Тодор Живков и политическите промени в България през 1989 г.Днес, паметникът е изоставен. Портретите на Людмила и Тодор Живкови са унищожени умишлено. Медните украси са откраднати. Сградата се разпада постепенно, систематично мародери чупят прозорци, мозайки и орнаменти. Днес, паметникът е все още изоставен и никоя държавна институция не се интересува за опазването и възстановяването на Бузлуджа. Даже, Българската социалистическа партия не се ангажира за поддържане на най-важния си символ.