- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Големите писатели, посетили България, се усмихват
12 Ноември 2014 | 12:54
/КРОСС/След успешното представяне през ноември 2013 г. на фотографския проект „Да откриеш остров", сега Владислав Христов ни изненадва с ново предизвикателство - този път вниманието е насочено към усмивката.
Фотоизложбата „Усмивката" ще може да се види от 13 до 30 ноември в "+ това " на ул. "Марин Дринов" № 30, София, както и в НДК по време на Софийския международен литературен фестивал. Тя представя портретите на 25 писатели от 19 страни, посетили през последната година България. Изложбата е част от второто издание на Софийския международен литературен фестивал.
В нея са представени портрети на: Адам Михник (Полша), Олга Токарчук (Полша), Рафал Вояшински (Полша), Мартин Ришави (Чехия), Радка Денемаркова (Чехия), Маркета Хейкалова (Чехия), Владимир Арсениевич (Сърбия), Михайло Пантич (Сърбия), Анте Томич (Хърватия), Иван Херцег (Хърватия), Гоце Смилевски (Македония), Ненад Великович (Босна и Херцеговина), Алеш Дебеляк (Словения), Габор Дюкич (Унгария), Дан Лунгу (Румъния), Димитрис Нолас (Гърция), Ахмед Юмит (Турция), Санаа Шаалан (Йордания), Паринуш Сании (Иран), Наталия Соколовская, (Русия), Леонардо Падура (Куба), Муцуо Такахаши (Япония), Мо Йен (Китай), Майкъл Ондатджи (Канада), Ларш Собю Кристенсен (Норвегия).
„Усмивката - това, което все по-често губим в ежедневието си; това, за което все по-рядко се сещаме. Да погледнем какво пише в енциклопедиите за нея: "Усмивката е изражение на лицето, което показва радост и щастие, и е разбираемо за всички хора, независимо от културата и расата. Тя е форма на любезност, израз на доверие и подобрява взаимодействието между хората, сътрудничеството между тях. Децата обикновено се научават да се усмихват между 6-ти и 8-ми месец". Да, децата се научават и с годините забравят постепенно наученото, особено когато ги затрупат грижите за оцеляването. Но има моменти, които като светъл лъч разсейват сивотата, и едни от тях са срещите с важните за нас творци. Тези, които чрез произведенията си ни дават сили да продължаваме напред, понякога ни разплакват, друг път ни карат да се усмихваме. И ако успеем да задържим по-дълго тази усмивка, значи срещите ни с тях са си заслужавали", споделя Владислав Христов, цитиран от lira.bg.
Владислав Христов е писател, поет, фотограф. Държи на кратките форми и на черно-белите снимки, а през 2010-а влезе в класацията на стоте най-креативни хайку автори в Европа. Член e на The Haiku Foundation, но не обича организациите, защото се смята за самостоятелна бойна единица. Наскоро излезе новата му стихосбирка Енсо (на японски значи „кръг") - все кратки парчета, в които времето сякаш е спряло и в които с фотографска точност е уловил всякакви моменти, а от кадрите е направил чиста поезия