• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Конституционните промени на първо четене в НС

Конституционните промени на първо четене в НС

/КРОСС/Промените в Конституцията, свързани със съдебната власт, ще бъдат гласувани днес в Народното събрание. За приемането им на първо четене ще са необходими поне 160 гласа. Проектът бе формулиран в края на лятната сесия на парламента.

В ревизирания проект, който беше внесен от 180 народни представители от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, БДЦ и трима от АБВ, останаха текстовете, регламентиращи разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии - съдийска и прокурорска, създаването на възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд и засилване на ролята на инспектората на съвета. Промените предвиждат съдийската колегия да има 13 членове - 6 избирани от общото събрание на съдиите и 7 от Народното събрание. Записано е прокурорската колегия да има 12 членове, в това число главният прокурор, 4 членове, избирани от общото събрание на прокурорите, един, избиран от общото събрание на следователите и 6, избирани от Народното събрание. Заседанията на пленарния състав ще се ръководят от министъра на правосъдието. Въвеждат се и нови правомощия на инспектората към Висшия съдебен съвет. Той ще прави проверки за конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи.

Под въпрос остава дали на първо четене в пленарната зала законопроектът с конституционните промени ще събере 180 гласа или по-малко. Съгласно приетите правила на първо четене промените в конституцията ще бъдат гласувани по принцип изцяло, те ще смятат за приети, ако за тях гласуват три-четвърти от народните представители или минимум 180 депутати. Срокът тогава между първо и второ четене ще е кратък, дори в рамките на две седмици. Ако това не стане, но все пак гласулавите са 160, то предложенията между първо и второ четене ще се правят минимум след два месеца.

Имаме сигурни 160 гласа за конституционните промени, които са и минимално необходимите, за да продължи процеса, заяви правосъдният министър Христо Иванов, цитиран от БГНЕС.

"Но въпросът е да получим 180 гласа, които ще осигурят бързо протичане на процеса с оглед да имаме резултат преди януарския доклад", подчерта в същото време Иванов.

Същевременно премиерът Бойко Борисов изрази надежда кабинетът да събере 180 гласа за промени в Конституцията.

Според Борисов 180 гласа на народни представители не са сакрално число, но дават възможност за това, за което има съгласие да тръгне по бързата писта.

„Дойдохме с министър Иванов да помолим всички политически партии и депутати да го подкрепят, защото тази промяна е важна", заяви премиерът.

Неговото мнение е, че приемането на промените биха били добър знак за партньорите в Брюксел. "Надявам се днес да съберем тези гласове. С министър Иванов още веднъж обяснихме какво целим", каза още Борисов.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.