- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Училищата сами ще си определят програмите
26 Ноември 2014 | 08:49
/КРОСС/По-голяма свбода на учителите и отговорност на родителите предвижда законопроекта на ГЕРБ за училищното и предучилищно образование.
Учебният план ще утвърждава годишния брой часове. Той ще даде възможност на училищата сами да разпределят седмичните часове, което ще позволи съобразяване и на учебното съдържание с потребностите на учениците. Предвидено е учебната програма да се утвърждава не за клас, както е в момента, а на етап. Така всяко училище ще може да прецени какъв процент от учебната програма да се усвои съответно в първи, втори, трети или четвърти клас, обясни в интервю за "Стандарт" бившият зам.-министър на просветата Милена Дамянова.
Учителят на ХХI век не трябва да бъде поставян в рамка, защото времената, а и децата, са други, смята тя.
Като най-голяма отстъпка е отказът на ГЕРБ от задължителна детска градина за четиригодишните деца, отбеляза Дамянова. Това беше една от най-дискутираните теми в рамките на 41-вото Народно събрание.
В новия проектозакон се предвижда и самостоятелна форма на обучение, коятосъщо не е нова тема.
С разширяването на самостоятелната форма на обучение се дава възможност на тези родители, които предпочитат и имат необходимите възможности и условия, сами да организират обучението на своите деца, обясни Дамянова. Тя обаче посочи, че е създаден контролен механизъм, който регламентира, че с тази отговорна задача ще се заемат родители, които разбират комплексността на самостоятелната форма, както и гарантиращ правата на децата.
В законопроекта изрично са описани отговорностите на родителите, с които се казва какви са изискванията към тях. Ще ги проверява комисия от регионалното управление по образованието.
Законът предвижда и възможност за учителите да подобряват квалификацията си, да осъществяват научен обмен, да прилагат в авторски програми, за да се поставят в конкурентна среда училищата и детските градини.
Не можем да поставим българския учител в ситуация, в която да няма избор. Още повече че, ако го направим, той и неговият гръцки колега ще бъдат единствените в Европейския съюз, които ще имат такова ограничение. Това каза бившиият зам. образователен министър по повод дискусията "един учебник".
Много е важно какво пише в учебниците, а това вече зависи от учебните програми. Мисля, че е крайно време, освен да четем докладите и на Европейската комисия, и на Световната банка, и от международните изследвания по грамотност, да предприемем конкретни стъпки, за да вървим напред, посои тя.
Милена Дамянова очаква законопроектът да бъде приет. Ако това се случи, новите разписани закони ще влязат в сила от учебната 2016-2017 година. Това е реалистичният срок,посочи тя.