- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
НЗОК и БЛС преговарят за Националния рамков договор
12 Септември 2014 | 08:11
/КРОСС/НЗОК и Българският лекарски съюз започват първите преговори за сключването на Национален рамков договор за следващата година.
Срещата на двете страни е предвидена за днес. Очаква се на нея да бъдат обсъдени вижданията на Надзорния съвет на касата и на съсловната организация по договарянето, както и да се уточни графикът на предстоящите заседания.
Преди ден председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов съобщи пред Дарик, че лекарите ще настояват от следващата година да се включат нови дейности и нови медицински изделия в пакета от услуги, които Здравната каса покрива.
Целта е от една страна да се облекчат пациентите, които трябва да доплащат, а от друга - да се решат много проблеми в самите болници.
Очаквам трудности от гледна точка на това, че във връзка с дефицита, който реализира Касата тази година или който се очаква да реализира към края на годината и неяснотата по отношение на допълнителна актуализация на бюджета, се очаква да пренесем някаква част от този дефицит в следващата година. Това коментира пред БНР Тома Томов от КТ „Подкрепа". Той допълни още:
По отношение на очакванията и исканията, на които Лекарският съюз даде гласност, за допълнителни финансови ресурси, увеличаване на пакета и т.н. - очаквам да имаме някаква трудност в тази посока. Ако се прехвърли дефицитът, много трудно може да говорим следващата година за увеличаване на цени, допълнителни дейности, медикаменти и т.н.
Най-вероятно винаги ще се води някакъв разговор за допълнително прехвърляне на някои неща, които останаха в НЗОК, а общо взето смятаме, че едва ли трябва да бъдат там. Основната ни тема на разговорите с Лекарския съюз, които сега започват, рано е да говорим за финализиране, по скоро ние сега ще си определяме графика на срещите, работните групи и т.н., ще се говори по скоро за прехвърляне на дейности от болнична в доболнична помощ, а не толкова за прехвърляне на дейности в Министерство на здравеопазването, защото до голяма степен те се върнаха обратно, както бяха, преди няколко години. Нови неща по скоро може да коментираме от гледна точка на най-накрая реализираната Наредба 40. Предполагаме, че в новия Рамков договор ще влязат нещата, които навремето бяха в Наредба 40 и не бяха влезнали в стария.
Томов обясни, че идеята на прехвърлянето от болнична в доболнична помощ е разликата в регулацията - в доболничната помощ нещата са регулирани през направленията: Има административна регулация и се предполага, че там преразходът много по-трудно може да се случи. В болничната помощ моделът, по който е изградена системата, е парите следват пациента и респективно контролът е минимален.
Според Томов, не всички клинични пътеки са хронично недофинансирани. По думите му, може да се обмисли възможността за някои от недофинансираните пътеки да бъдат променяни. На този етап не сме обмисляли да правим някакви кардинални промени във финансирането, каза той.
Случвало се е да работим и без Национален рамков договор, но е хубаво да има такъв, а не да се минава през постановление на МС. Едва ли НРД-то трябва да е с цената на всичко. Има някои възможни и невъзможни неща.