- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Кънев поиска оставката на ВСС. От там му отговориха: Не може
11 Декември 2014 | 10:57
/КРОСС/Радан Кънев призова парламента да поиска оставката на ВСС и най-вече на парламентарнаа квота в него.
"След провала на ВСС в съдебната власт цари безвластие", заяви той в Народното събрание.
Лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок заяви, че подобен акт е "задължителното начало на процесите на изчистване на правосъдната система в страната".
Съдебният съвет обаче не смята, че това е така.
В отговор на Кънев Висшият съдебен съвет прие декларация, в която описва вредите, които биха настъпили, ако кадровият орган на Темида подаде оставка.
По предложение на председателя на комисия "Публична комуникация" Магдалена Лазарова членовете на ВСС обсъдиха и приеха с 11 гласа "за" и 7 "против" декларация, в която е записано, че "очевидно подобна оставка ще породи множество нови институционални трудности, без да реши нито един реален и обществено значим проблем", пише още в декларацията.
Изброени са и всички последствия от подобен акт.
1. Замразяване на целия кадрови процес в съдебната система - конкурси за назначения, освобождаване, повишаване и преместване на съдии, прокурори и следователи;
2. Препятстване на бюджетното финансиране;
3. Блокиране на важни за системата реформи: промени в съдебната карта, установяване на норма за натовареност на съдиите, прокурорите и следователите, усъвършенстване на процеса за атестиране, вкл. за статут на несменяемост; повишаване на контрола за спазване на високите етични стандарти;
4. Спиране на висящите дисциплинарни производства;
5. Проваляне на изпълняваните по ОПАК проекти, включително на проекта за електронно правосъдие, който предвижда разработване на централизирано разпределение на съдебните дела по случаен принцип и електронен избор на осмия състав на ВСС по системата един магистрат - един глас - "обещана" от години и на обществеността и на европейските ни партньори".
Членът на съвета Юлия Ковачева обяви, че
няма да подкрепи този текст, тъй като той е очевидно неверен -
дори и при оставка, изборните членове на ВСС ще продължат да работят до конституиране на новия състав на съвета. Тя беше подкрепена от Елка Атанасова, Камен Иванов, Соня Найденова и Димитър Узунов с мотив, че призивът не засяга независимостта на ВСС и членовете му не могат да бъдат обидени от изказването на един политик.
Румен Георгиев обаче каза, че случаят е идентичен с този, когато един магистрат си направи отвод - той се мотивира. "Когато е един колективен орган се смята за пречка, това ще остане в общественото пространство. Ние дължим на обществото един отговор. Това са били моите мотиви. Защото това е обявено като начало на реформа", каза той.
След като предложението беше прието, разговорите продължиха. "От известно време насам ВСС е подложен на сериозни критики, искането за оставка е, защото се счита, че ние не се справяме добре с нашите задачи в няколко аспекта. Отговорът на критиките ще дойде от нашите решения, тогава, когато са мотивирани, когато е ясно защо се взимат. Затова мисля, че ВСС сериозно трябва да обсъди съдържанието на тези критики. Ако са неоснователни - трябва аргументирано да кажем защо смятаме така", заяви Юлия Ковачева.
Юлияна Колева заяви, че е "ясно, че тази декларация е приета с мнозинство по-малко от това, което е необходимо дори за провеждане на заседание на ВСС". "Искам да се запише в протокола кой е подкрепил тази декларация", призова тя. Допълни я Атанасова, която каза, че "декларацията е невярна и като съдържание". В крайна сметка предложението за прегласуване на решението не мина.