- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Здрави на училище
05 Септември 2016 | 16:00
/КРОСС/ В началото на новата учебна година е добре родителите да проверят здравословното състоянието на децата. Офталмолози, зъболекари и ортопеди са единодушни, че повечето здравословни проблеми в детска възраст остават скрити и се откриват едва когато детето се оплаче от болката. Затова е препоръчително учениците да минават периодични профилактични прегледи. Изрично изискване за прегледи на учениците всяка година няма. Но е препоръчително.
В началния пубертет между 10 и 15 години има много преходни растежни заболявания, които засягат точно определени растежни центрове и предизвикват болка. За такива случаи кинезитерапевтичните програми и упражнения са най-добрият изход.
За правилната стойка и здраве на костната структура имат роля и обувките, които децата носят, предупреждават специалисти. Тясната и висока обувка е една от основните причини за често срещаното заболяване (особено при момичетата) - изкривяване на палеца.
Добре е след лятната ваканция, преди началото на учебната година, децата да минат на преглед и при зъболекар. Когато смяната на зъбите е вече започнала, най-честите проблеми са ортодонтските - аномалии в захапката и подреждането.
Често срещан проблем е и пигментацията на зъбите, която много наподобява кариес, но всъщност не е. Такова оцветяване до голяма степен се дължи на водите, които пият децата. Пигментацията може да се дължи и на продължителен прием на антибиотици, неподходящи храни или начални кариеси, обясняват специалистъти.
От 1 септември започна Национална кампания за профилактика на детското зрение в оптики и здравни центрове в цялата страна. Тя продължава до 31 октомври и обхваща деца от 6 до 18 години.
Офталмолози съветват организацията на учебния процес при учениците да бъде такава, че до пет-шест часа следобед всички училищни задачи за следващия ден да са приключени.
От значение е и позата, в която детето ще учи и пише домашните. То трябва да работи винаги в седнало положение. Не на колене, не на четири крака, не по корем в леглото, защото приведената над тетрадката поза на писане разваля зрението. Разстоянието между очите и книгата трябва да е между 30 и 40 см.
Хубаво е светлината да е дневна или близка до дневната и да идва от страната, на която пише детето.
При гледането на телевизия и работата с компютър при по-големите ученици лекарите препоръча на всеки 40 минути да се отделят 15 за почивка на очите.
В първите учебни дни учениците трябва да предадат на класния си ръководител и попълнена профилактична лична карта. Бланките се продават в повечето книжарници. От родителя се изисква да попълни данните на детето, а личният лекар попълва основните сведения за здравословното състояние на детето, както и за направените му до момента ваксини.