- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ромчета учат на български и родителите си
10 Май 2018 | 17:00
/КРОСС/ 30 детски градини на територията на Добричка община участват в проект ”Детска академия за толерантност”,съобщава 24 часа. „С този проект разбунихме духовете в родителите и в самите деца, в техните по - големи братя и сестри, като ги приобщихме към идеята да са по-организирани, да научат по-добре български език и да постигат по-добри резултати” - коментира кметът инж. Тошко Петков.
До момента в дейностите за образователна интеграция и реинтеграция са обхванати 656 деца от маргинализирани общности, включително и роми. Психологическа подкрепа са получили 624 деца и 56 родители. Проведени са 3312 групови занимания с цел обучение по български език за деца, за които той не е майчин, както и 1656 индивидуални занимания с деца, които срещат трудности в овладяването на езика. Има проведени образователни занимални за малчугани, които не посещават детските градини. В резултат на тази дейност, ръководителите на проекта вече отчитат новозаписани в детските градини.
„Най-важното, което се случи в рамките на този проект и след многото работа по него, е, че родителите и децата осъзнаха, че българският език не се говори само в детските градини” - каза директорът на детската градина в село Паскалево Цветанка Димова.
Тя изрази задоволство от факта, че общуването между децата вече става повече на български език, а не на техния майчин. Родителите станаха по-отворени към дейностите в детската градина, наблюдава се и по-голямо доверие към нас – добави тя.
„В община Добричка най-голям е броят на самоопределилите са като роми и те са 28,6 процента от ромското население в Добричка област.Затова проектът е нужен” – каза още кметът на община Добричка Тошко Петков.
„Ромчетата вече усвояват думи на вежливост като „Ако обичате”, „Извинявай” и др. Използват целесъобразно думите на български език. Съставят сложни съставни изречения. Дори карат родителите си да говарят на български” – казват още директорки на детски градини.
Общата стойност на проекта е 471 708 лева. Неговата продължителност е от 27 месеца. Дейностите ще приключат в края на октомври т.г.. На 30 май в читалището в село Паскалево ще има празник по проекта, ще бъдат организирани и ателиета по изобразително изкуство.
Втора група с 37 деца ще бъде открита утре в детската градина в село Божурово, което е резултат от проекта – съобщиха от общината.